LA LIGA-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΛΤΣΕ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: 2-2
Γήπεδο: Μαρτίνεθ Βαλέρο

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Έλτσε και Βιγιαρεάλ σε ένα πανέμορφο ματς.

Η Βιγιαρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 12ο λεπτό ο Βιέτο έκανε το 1-0 ενώ στο 17' ο Ούτσε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στη συνέχεια όμως η Έλτσε ισορρόπησε το ματς και μείωσε με τον Τζόναθας στο 26', ενώ στο 35' ο Ροντρίγκεθ έκανε το 2-2.

ΕΛΤΣΕ: Τίτον, Πελεγρίν, Σίσμα, Λομπάν, Σουάρεθ, Πάσαλιτσμ Αντριάν, Φαΐρ, Ροντρίγκες

(83' Κορομίνας), Ροντρίγκεθ (78' Ααρόν), Τζόναθας

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Κόστα, Ρουίθμ Γκάμπριελ, Μάριο, Τριγκέρος (63' Τζόναθαν ντος Σάντος), Γκόμες, Μπρούνο, Τσερίσεφ, Βιέτο, Ούτσε (75' Τζιοβάνι ντος Σάντος)

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΘΕΛΤΑ: 1-0
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Με το δεξί ξεκίνησε η Σεβίλλη που επικράτησε της Θέλτα με 1-0.

Το ματς δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τη Θέλτα, καθώς στο 22ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πλάνας. Έτσι η Σεβίλλη πίεσε και στο 31ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Παρέχα.

Στην επανάληψη η Σεβίλλη ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και κράτησε τη μεγάλη νίκη.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Βιδάλ, Παρέχα, Καρίσο, Ναβάρο, Κριτσόβιακ, Μπιά (21' Τρεμουλινάς), Ρέγιες, Σουάρεθ (53' Μπανέγα), Βιτόλο, Μπάκα (69' Γκαμεϊρό).

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Φοντάς, Πλάνας Καμπράλ, Μάγιο, Ραντόχα, Κρον Ντέλι (83' Μαντιντά), Ερνάντες, Ορεγιάνα, Τσάρλες (72' Τζόνι), Μίνα (78' Ιγκλέσιας).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.-ΛΕΒΑΝΤΕ: 3-1
Γήπεδο: Βιθέντε Καλντερόν

Με νίκη ξεκίνησε στο 2015 η Ατλέτικο, που επικράτησε με 3-1 της Λεβάντε κι έπιασε την Μπαρτσελόνα στη 2η θέση.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Μογιά είπε όχι σε σουτ του Μάρτινς, ενώ στο 15' η κεφαλιά του Μάντζουκιτς πέρασε μόλις άουτ και τελικά στο 18' ο Γκρισμάν με νέα κεφαλιά μετά από σέντρα του Σικέιρα, έκανε το 1-0 για την Ατλέτικο. Στο 29' και στο 37' οι Τιάγκο και Αρντά σπατάλησαν σπουδαίες ευκαιρίες.

Οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό ο Γκρισμάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Λεβάντε ισορρόπησε στη συνέχεια τα ματς και κατάφερε να μειώσει στο 62ο λεπτό με τον Ελ Ζαρ. Ωστόσο στο 82ο λεπτό ο Γοδίν έκανε το 3-1.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Χουανφράν, Χιμένες, Γοδίν, Σικέιρα, Γκάμπι, Τιάγκο, Αρντά (66' Γκαρθία), Κόκε, Γκρισμάν (84' Σαούλ), Μάντζουκιτς (78' Ραούλ Χιμένεθ)

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Καράμπελας (72' Μπαράλ), Χουανφράν, Βύντρα, Λόπεθ, Ντιόπ, Σισοκό, Ίβανσιτς, Κασαδέσους, Μοράλες, Μάρτινς (60' Ελ Ζαρ)