00:10 28/7/2014 - Πηγή: AEK365

PRO LEAGUE- 1η Αγωνιστική
Άντερλεχτ-Μουσκρόν 3-1
(15' Ατσαμπόνγκ, 75' Μίτροβιτς, 80' Σουάρες/ 62' Μπάντρι)
Με νίκη ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου που κατέκτησε πέρυσι, η πρωταθλήτρια Άντερλεχτ επικρατώντας με 3-1 της Μουσκρόν στην πρεμιέρα του βελγικού πρωταθλήματος.
Στο 15΄ ο Ατσαμπόνγκ έκανε το 1-0 για την Άντερλεχτ αλλά στο 62' ο Μπάντρι έφερε το ματς στα ίσια. Τελικά, οι πρωταθλητές Βελγίου πήραν τη νίκη χάρη σε δυο γκολ

στα τελευταία 15 λεπτά με τον Μίτροβιτς να κάνει το 2-1 και τον Σουάρες να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 80ο λεπτό.
Μέχελεν-Γκενκ 3-1 (22' Ανί, 37' Αντεσανιά, 38' Κλας/ 7' Χίλαντ)
Στραβά ξεκίνησε το πρωτάθλημα για την Γκενκ που ηττήθηκε 3-1 στην έδρα της Μέχελεν παρότι προηγήθηκε νωρίς, στο 7ο λεπτό, με τον Χίλαντ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρία γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου με Ανί (22'), Αντεσανιά (37') και Κλας (38') για να πάρουν σπουδαία νίκη.