00:16 28/2/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE ΦΑΣΗ ΤΩΝ "32"

ΛΙΟΝ-ΤΣΕΡΝΟΜΟΡΕΤΣ 1-0 (0-0)

Γήπεδο: Stade de Gerland

Η Τσερνομόρετς έβαλε δύσκολα στην Λιόν η οποία κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση όταν η αντίπαλος της έμεινε με δέκα παίκτες.
Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν και το 0-0 του πρώτου αγώνα διατηρούσε πολύ λεπτές τις ισορροπίες. Τελικά στο 76ο λεπτό η Τσερνομόρετς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ζουμπέικο και τέσσερα λεπτά

αργότερα ο Γκρενιέ βρήκε τον Λακαζέτ που λύτρωσε την Λιόν κάνοντας το 1-0.
Η γαλλική ομάδα κατάφερε να ξεπεράσει το πρώτο εμπόδιο στην φάση των νοκ άουτ για πρώτη φορά από την σεζόν 2009-2010 όταν και είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
ΛΙΟΝ: Λόπες, Μπεντίμο, Μπίσεβατς, Φοφανά, Μιγκέλ Λόπες, Ουμτίτι, Γκρενιέρ, Φέρι, Μαλμπράν (86' Τολίσο), Λακαζέτ (87' Κονέ), Γκομίς (81' Μπριάν)
ΤΣΕΡΝΟΜΟΡΕΤΣ: Πάστ, Μπέργκερ, Φοντανέλο, Άντερσον Μινέιρο, Λέο Μάτος, Κόβαλτσουκ (86' Ντιντένκο), Γκάι (89' Οκριασβίλι), Μπόμπκο, Ζουμπέικο, Τζα Τζέτζε, Αντόνοφ