Με κατεβασμένα τα χέρια…

17:30 18/9/2011 - Πηγή: AEK365
PREMIER LEAGUE- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΤΕΝΑΜ- ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 4-0 Γήπεδο: Ουάιτ Χαρτ Λέιν Τη 2η συνεχόμενη ήττα της υπέστη η Λίβερπουλ, η οποία ηττήθηκε με 4-0 από την Τότεναμ. Οι «κόκκινοι» δεν προέβαλαν σε κανένα σημείο αντίσταση ενώ για μισή ώρα περίπου αγωνίστηκαν με 9 παίκτες. Η Τότεναμ έκανε ότι ήθελε στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, διάστημα στο οποίο πέτυχε ένα γκολ και είχε ακόμη 2 κλασικές
ευκαιρίες. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Αντεμπαγιόρ έκανε το σουτ αλλά είδε τη μπάλα να περνά μόλις άουτ, ενώ στο 7' ο Μόντριτς άνοιξε το σκορ με ένα φανταστικό γκολ. Η μπάλα στρώθηκε στον Κροάτη έξω από την περιοχή και με πανέμορφο σουτ άφησε άγαλμα τον Ρέινα. Μάλιστα ο Κροάτης παραλίγο να κάνει και το 2-0 στο 14', άλλο ο Ρέινα είπε όχι στο συρτό σουτ του. Η Λίβερπουλ από το πουθενά παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσια στο 18', αλλά το γκολ που πέτυχε ο Σουάρες ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 28', η Λίβερπουλ έμεινε με 10 παίκτες. Ο Άνταμ έκανε πολύ σκληρό φάουλ στον Σκοτ Πάρκερ και ο διαιτητής της αναμέτρησης του έδειξε 2η κίτρινη κάρτα. Οι «κόκκινοι» έμεινα μάλιστα με 9 παίκτες στο 63ο λεπτό, καθώς και ο Σκρτελ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα εξαιτίας ενός δυνατού φάουλ στον Γκάρεθ Μπέιλ και η Τότεναμ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Φαν ντερ Φάαρτ έβγαλε υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Ντεφόε, ο οποίος έπαιξε με πλάτη τον Κάραγκερ, γύρισε και με σουτ νίκησε τον Ρέινα στο 66'. Ο κατήφορος όμως της Λίβερπουλ δε σταμάτησε εκεί καθώς 2 λεπτά αργότερα δέχτηκε και 3ο γκολ. Ο Ντεφόε έκανε το σουτ, ο Ρέινα απέκρουσε ασταθώς και ο Αντεμπαγιόρ αφού τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Ισπανό, μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ. ΤΟΤΕΝΑΜ: Γρίντελ, Μπέιλ, Καμπούλ, Κινγκ (83' Μπασόνγκ), Ουόκερ, Ασού Εκότο, Πάρκερ, Μόντριτς, Κράνιτσαρ (46' Φαν ντερ Φάαρτ), Αντεμπαγιόρ, Ντεφόε (83' Ντος Σάντος). ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Ενρίκε, Άγκερ (22' Κόατες), Κάραγκερ, Σκρτελ, Χέντερσον, Ντάουνινγκ (70' Σπίρινγκ), Λούκας, Άνταμ, Σουάρες (70' Μπέλαμι), Κάρολ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ