Με άνεση στους «8» τα κορίτσια

18:53 12/2/2014 - Πηγή: AEK365

Με εξαιρετική εμφάνιση και χωρίς κόπο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Τα κορίτσια με άνεση, λοιπόν επικράτησαν με 3-0 σετ των Ιώνων στο κλειστό γήπεδο της Εθνικής Οδού και πήραν το εισιτήριο που οδηγεί στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου στην κλήρωση της Παρασκευής θα μάθουν

τον αντίπαλό τους.

Το ματς

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ απέναντι στους Ίωνες κι έκανε εύκολο το έργο της για την εξέλιξη του σετ. Συγκεκριμένα, τα κορίτσια έδειξαν καλή εικόνα σε υποδοχή και μπλοκ κι έτσι πήραν προβάδισμα ασφαλείας (18-5) κι έφτασαν σταδιακά σε ένα εύκολο προβάδισμα με 1-0 σετ (25-10).
Στη συνέχεια, ο Ίωνες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν το ματς σε ένα σημείο του παιχνιδιού (3-3). Από εκεί και πέρα τα κορίτσια πήραν και πάλι τα ηνία και έχτισαν σταδιακά μια διαφορά (15-9) που όλο και αυξανόταν κι έτσι τους έδωσε την δυνατότητα να κάνουν εύκολα το 2-0 στα σετ.
Αν και η Ένωση ξεκίνησε στο τέταρτο σετ νωθρά και έδωσε την δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να πάρουν προβάδισμα (6-7), στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και επέβαλαν την τάξη, με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ (19-12) και να πάρουν τη νίκη τελικά με 3-0 σετ (25-14).

Τα σετ: 25-10, 25-20, 25-14.