Στη Λιόν το ντέρμπι του Λιγκ Καπ

21:49 15/1/2014 - Πηγή: AEK365

ΓΑΛΛΙΑ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Το ντέρμπι του Λιγκ Καπ πήγε στη Λιόν με την "OL" να επικρατεί 2-0 της Μαρσέιγ στο "Ζερλάν" και να προκρίνεται. Ο Γκουρκούφ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 24ο λεπτό και στο 74' ο Γκομίς σφράγισε τη νίκη-πρόκριση τους. Στο 89ο λεπτό οι Μασσαλοί μείωσε με πέναλτι του Ζινιάκ αλλά ήταν πολύ αργά για να αλλάξει κάτι.

Με δύο εκπληκτικά ματς άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα του γαλλικού Λιγκ Καπ. Η Ναντ υποδέχθηκε τη Νις

και επικράτησε τελικά με 4-3. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17' με τον Ντιγκάρ για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Τζόρτζεβιτς στο 48' και στο 52' για να κάνει Ναντ την ανατροπή. Η Νις ισοφάρισε στο 72' με τον Κολότζιετσακ αλλά πέντε λεπτά μετά ο Βισκαρόνδο έκανε το 3-2. Ο Τσίτανιβτς έφερε το ματς στα ίσια στο 85' αλλά τελικά το γκολ του Γκάκπε στο 87'.

Στο άλλο ματς η Τρουά υποδέχθηκε την Εβιάν και επικράτησε 3-1. Ο Νιβέ στο 32' έκανε το 1-0 και ο Τζιμπέρτ έγραψε το 2-0 στο 44'. Μείωσε ο Νσικούλου στο 66' για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Ζεάν στο 90'.