Μάγια των Γουίζαρντς στην Ατλάντα

10:16 4/5/2015 - Πηγή: AEK365

NBA- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΠΛΕΪ ΟΦ

Ατλάντα Χοκς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 98-104 (0-1)
Για πρώτη φορά στην ιστορία των πλέι οφ του NBA, μια ομάδα ξεκινάει με εκτός έδρας νίκη τέσσερις συνεχόμενες σειρές. Αυτή η ομάδα είναι η Ουάσινγκτον Γουίζαρντς που τα ξημερώματα κέρδισαν στην Ατλάντα τους Χοκς, 104-98, και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.
Πέρυσι, οι Γουίζαρντς έκαναν το ίδιο κόντρα στους Σικάγο Μπουλς, στον πρώτο γύρο, και τους Ιντιάνα

Πέισερς, στον δεύτερο γύρο, ενώ φέτος έκαναν μπρέικ στην έδρα των Τορόντο Ράπτορς.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές αλλά στη 3η περίοδο ξεκίνησαν αντεπίθεση και έφτασαν στη νίκη.
Πρώτος σκόρερ των Γουίζαρντς ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 28 πόντους ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Τζον Γουόλ με τους 18 πόντους και τις 13 ασίστ. Ο Κάρολ με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ των Χοκς.
Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει ξανά στην Ατλάντα τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Χοκς: Κάρολ 24, Χόρφορντ 17 (17 ριμπ.), Μίλσαπ 15 (12 ριμπ.), Κόρβερ 13, Τιγκ 11, Σρέντερ 9, Άντιτς 5, Μπέιζμορ 2, Σκοτ 2, Μακ.
Γουίζαρντς: Μπιλ 28, Πιρς 19, Γουόλ 18 (13 ασίστ), Γκορτάτ 12 (12 ριμπ.), Γκούντεν 12, Πόρτερ 10 (11 ριμπ.), Σέσιονς 5, Νενέ, Σεραφέν.

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Μέμφις Γκρίζλις 101-86 (1-0)
Τρομεροί οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στα πλέι οφ, έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις επικρατώντας με 101-86 στο πρώτο παιχνίδι για τα ημιτελικά της Δύσης.
Τα πάντα κρίθηκαν στη 3η περίοδο με τον Στεφ Κάρι να είναι ξανά ο ηγέτης των Γουόριορς με 22 πόντους και 7 ασίστ, έχοντας για συμπαραστάτη τον Κλέι Τόμπσον με 18 πόντους.
Η απουσία του Μάικ Κόνλεϊ ήταν αισθητή για τους Γκρίζλις με τον Μαρκ Γκασόλ (21π., 9ριμπ.) και Ζακ Ράντολφ (20π., 9ριμπ.) να είναι οι καλύτεροι παίκτες των φιλοξενούμενων. Χωρίς πόντο ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δυο Έλληνες, με τον Νικ Καλάθη να έχει 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/2 βολές σε 20:39 λεπτά ενώ ο Κώστας Κουφός σε 5:30 λεπτά δεν έκανε σουτ.

Γουόριορς: Κάρι 22 (7 ασίστ), Τόμπσον 18 (6 ασίστ), Γκριν 16, Μπαρνς 11, Σπέιτς 10, Ιγκουοντάλα 8, Μπαρμπόσα 6, Μπόγκουτ 4 (6 ριμπ.), Εζέλι 4, Λίβινγκστον 2, Χόλιντεϊ, ΜακΑντού, Λι.
Γκρίζλις: Γκασόλ 21 (9 ριμπ.), Ράντολφ 20 (9 ριμπ.), Άλεν 15, Λι 9, Γκριν 9, Ούντριχ 7, Άνταμς 3, Κάρτερ 2, Καλάθης, Κουφός, Γκριν, Σμιθ.