20:57 26/11/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAHUE- 7ος ΟΜΙΛΟΣ- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΖΕΝΙΤ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-1
Γήπεδο: Πετρόφσκι

Η Ζενίτ ήθελε τη νίκη προκειμένου να κλειδώσει την πρόκριση, η Ατλέτικο πήγε μισή στη Ρωσία και συγχρόνως αδιάφορη, αλλά το τελικό 1-1 αδικεί τους «ροχιμπλάνκος». Η Ζενίτ παρουσιάστηκε λίγη και αν δεν ερχόταν το αυτογκόλ του Αλντερβάιρελντ, πολύ δύσκολα θα πετύχαινε κάποιο γκολ.

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, ο Γκάμπι έπιασε στην κίνηση το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν, ενώ στο 14' ο Χουλκ έπιασε βολίδα έξω από την περιοχή, ο Κουρτουά απομάκρυνε λανθασμένα αλλά ο Αλντερβάιρελντ μπήκε στη φάση κι έδιωξε μακριά. Η Ζενίτ ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα από το 15ο λεπτό και μετά, ενώ η Ατλέτικο έμεινε πίσω. Στο 29' ο Ροντρίγκες έπαιξε το ένα-δύο με τον Κόκε, μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Λοντίγκιν βγήκε κι έβαλε την κόντρα στον Ουρουγουανό άσο της Ατλέτικο, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ, ενώ στο 45' ο Κόκε έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον Λοντίγκιν να πέφτει και να διώχνει δύσκολα στη γωνία του.

Στο 47ο λεπτό ο Χουλκ έπιασε ακόμη ένα καλό σουτ, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε ξανά, ενώ στο 53' ο Κερζάκοφ έκανε πλασέ από κοντά πάνω στα χέρια του Κουρτουά και στην κόντρα ο Αντριάν έκανε κούρσα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Λοντίγκιν. Ένα λεπτό αργότερα η Ατλέτικο άγγιξε το 2-0, καθώς ο Ραούλ Γκαρθία έκανε όμορφο γύρισμα και λόμπα, με την μπάλα να βρίσκει στην πάνω μεριά του δοκαριού της Ζενίτ και να περνά άουτ, ενώ στο 67' η μπάλα στρώθηκε στον Γκάμπι στο ύψος της περιοχής, ο οποίος σούταρε μόλις άουτ. Τελικα στο 74ο λεπτό η Ζενίτ παροτι δεν είχε απειλήσει ουσιαστικά, έφτασε στην ισοφάριση από το πουθενά. Ο Σμολνίκοφ έκανε από δεξιά τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Αλντερβάιρελντ και κρέμασε τον Κουρτουά, που έκανε τραγική εκτίμηση. Στο 82ο λεπτό ο Τόρες έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Γκαρθία πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Λοντίγκιν βγήκε και πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ,

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Σμολνίκοφ, Λόμπερτς, Χούμποτσαν, Κρισίτο, Βίτσελ, Σατόφ, Σιρόκοφ (64' Αρσάβιν), Φαϊζούλιν (63' Μπιστρόφ), Χουλκ, Κερζάκοφ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Χουανφράν, Αλντεβάιρελντ, Μιράντα, Ινσούα, Γκάμπι, Κόκε, Ροντρίγκες (80' Τόρες), Ραούλ Γκαρθία, Γκουϊλαβογκουί, Αντριάν