Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός

21:40 9/2/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με τον Άρη στο κλειστό του Ηρακλείου και πήρε το 15ο Κύπελλο στην ιστορία του. Οι «πράσινοι» νίκησαν με 90-53 τους Θεσσαλονικείς, οποίοι για δυο δεκάλεπτα έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι, ενώ ο Άρης έδειξε να πατάει καλύτερα απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκανε αρκετά λάθη. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, αλλά οι«πράσινοι» τελικά

βρήκαν τον τρόπο κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα δυο πόντων (20-18).
Στη συνέχεια οι «πράσινοι» κατάφεραν να άνουν ένα ξέσπασμα και να ξεφύγουν, αλλά γρήγορα η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και μάλιστα να προσπεράσει (37-35), ωστόσο το ματς ισορρόπηση (40-40) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με ένα σερί στο ξεκίνημα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να ανεβάσει τη διαφορά στους 16. Οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν κι έτσι το τέλος βρήκε την ομάδα του Πεδουλάκη μπροστά ().
Οι «πράσινοι» έδειξαν καλή άμυνα, αλλά και εξίσου καλή επίθεση και στην πορεία με αποτέλεσμα να διατηρήσουν την διαφορά και να φτάσουν στο τελικό 90-53 , κατακτώντας το 15ο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.