Κρατάει τα θετικά και συνεχίζει

21:32 1/3/2015 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ το πάλεψε αρκετά απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο. Συγκεκριμένα, η Ένωση γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague, ωστόσο άφησε θετικά μηνύματα ενόψει της συνέχειας.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά καλά στο παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό

τάιμ άουτ. Στη συνέχεια το πάλεψε αρκετά, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βελτιώσει το σερβίς και το μπλοκ του και να πήρε προβάδισμα (15-19), με αποτέλεσμα να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ (17-25).
Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ κρατούσε μια μικρή υπέρ του διαφορά, ωστόσο η Ένωση έδειχνε να κυνηγάει το σκορ (20-21). Έτσι, με ψυχραιμία και καλές ενέργειες κατάφερε να περάσει μπροστά (24-22) σε κρίσιμο σημείο και να φτάσει στο 1-1 στα σετ.
Η ροή του τρίτου σετ δεν ευνόησε την ΑΕΚ, που παρουσίασε κενά στο παιχνίδι της κι έτσι έδωσε δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν (10-20) και να φτάσουν στο 2-1 στα σετ.
Έπειτα, η ΑΕΚ προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική, ωστόσο ο ΠΑΟΚ φάνηκε πιο αποτελεσματικός και κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος (19-25).

Τα σετ: 17-25, 25-23, 13-25, 19-25.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 16% άριστες), Ίλιτς 16 (15/36 επ, 1 άσσος), Χριστοφίδης 4 (4/7 επ), Αλεξίου 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ - 24% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/6 επ), Ανδρεάδης 7 (4/13 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 55% υπ - 23% άριστες), Δανιάς, Μιχαλόπουλος, Χατζόπουλος 1 (1/2 επ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 16 (15/28 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 18% άριστες), Ντίνας 10 (5/11 επ, 5 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (23/44 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/22 επ, 70% υπ - 41% άριστες), Αναστασιάδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 50% υπ - 27% άριστες), Παντακίδης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας, Καρασαββίδης.