21:41 7/12/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν-Φίτεσε: 2-6
(Ντιπέι 45', Ρεκίκ 86'- Πιαζόν 38', Χάβενααρ 66', Λέερνταμ 75', Πρόπερ 86', 90+3', Φαν Άανχλτ 88')

Τεράστιο διπλό με 6-2 πέτυχε η Φίτεσε επί της Αϊντχόφεν και έμεινε ξανά μόνη πρώτη.

Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ με τον Πιαζόν στο 38ο λεπτό, αλλά στο 45' ο Ντιπέι έφερε στα ίσα το ματς. Η Φίτεσε έκανε το 2-1 με τον Χάβενααρ στο 66' και το 3-1 στο 75' με τον Λέερνταμ, ενώ στο 86' η Αϊντχόφεν μείωσε σε 3-2 με τον Ρεκίκ. Με τη σέντρα όμως η Φίτεσε έκανε το 4-2 με τον Πρόπερ και δύο λεπτά μετά ο Φαν Άανχολτ έκανε το 5-2. Το τελικό

6-2 έγραψε στις καθυστερήσεις ο Πρόπερ έκανε το 6-2.

Αλκμαάρ-Τβέντε: 1-1
(Μπέερενς 3'-Μοκτάρ 39', 90+1')

Τεράστια νίκη με 2-1 επί της Αλκμαάρ για την Τβέντε που ανέβηκε στη 2η θέση.

Η Αλκμαάρ προηγήθηκε μόλις στ 3ο λεπτό με τον Μπέερενς, αλλά στο 39΄ο Μοκτάρ έκανε το 1-1. Τη νίκη στην Τβέντε έδωσε ο Μοκτάρ με το 2ο γκο λτου στις καθυστερήσεις.

Βααλβάικ-Καμπούρ: 2-2
(Μπρέιμπερ 16', Ντούιτς 54' πεν.-Χέμεν 34', 37')

Ματσάρα ανάμεσα σε Βααλβάικ και Καμπούρ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2.

Η βααλβάικ έκανε το 1-0 στο 16ο λεπτό με τον Μπρέιμπερ, αλλά ο Χέμεν με δύο γκολ στο 34' και στο 37' έκανε το 2-1 για την Καμπούρ. Ο Ντούιτς έφερε στα ίσα το ματς με πέναλτι στο 54'. Στο 83' αποβλήθηκε ο Σκετ της Βααλβάικ.

Άγιαξ-Μπρέντα: 4-0
(Κλάασεν 34', 45+1', 64', Κρκιτς 68')

Κορυφή έπιασε έστω και προσωρινά ο Άγιαξ που επικράτησε τα Μπρέντα με το εντυπωσιακό 4-0.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ με τον Κλάασεν στο 34ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στο 45+1'. Ρο 3-0 έκανε και πάλι ο Κλάασεν στο 64', ενώ 4 λεπτά μετά, ο Κρκιτς διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Η Μπρέντα έμεινε με 10 παίκτες στο 90' λόγω αποβολής του Σουκ.