LIGUE 1'-36η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρσέιγ-Λιόν: 4-2
(Ζινιάκ 14', 48', 56'Τοβέν 27'-Μβουεμπά 41', Γκομίς 82')

Ελπίζει σε Ευρωπαϊκή έξοδο η Μαρσέιγ που κέρδισε με 4-2 τη Λιόν.

Το σκορ άνοιξε ο Ζινιάκ στο 14ο λεπτό ενώ στο 27' ο Τοβέν έκανε το 2-0. Η Λιόν μείωσε με τον Μβουεμπά στο 41', αλλά ο Ζινιάκ με δύο ακόμη γκολ στο 48' και στο 56' έγραψε το 4-1. Το 4-2 έγραψε ο Γκομίς στο 82ο λεπτό.

Λοριάν-Αζαξιό: 1-0
(Αλιαντιέ 17')

Τη νίκη με 1-0 πήρε η Λοριάν κόντρα στην ήδη υποβιβασμένη Αζαξιό.

Η Λοριάν

άνοιξε το σκορ με τον Αλιαντιέ στο 17ο λεπτό, ενώ στο 26' η Αζαξιό κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Μανγκά, αλλά ο Καμαρά δεν μπόρεσε να σκοράρει από τα 11 μέτρα.

Σοσό-Νις: 2-0
(Πεϊσίνοβιτς 45' αυτ., Αγιού 56')

Ελπίζει ακόμη σε παραμονή η Σοσό που κέρδισε με 2-0 τη Νις

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Πεϊσίνοβιτς στο 45ο λεπτό, ενώ στο 56' ο Αγιού έκανε τα 2-0. Στο 79' η Νις έχασε τον Τσβίτανιτς με κόκκινη κάρτα.

Ρεμς-Εβιάν: 1-0
(Ονιάνγκ 30')

Τη νίκη με 1-0 πήρε η Ρεμς κόντρα στην Εβιάν και την έβαλε σε μπελάδες.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ονιάνγκ στο 30', ενώ στο 85' η Εβιάν έχασε πέναλτι με τον Μονγκονγκού.

Τουλούζ-Ναντ: 1-1
(Μπεν Γεντέρ 67'-Βισκαρόντο 9')

Στο 1-1 έμειναν Τουλούζ και Ναντ.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Βισκαρόντο έκανε το 1-0 για τη Ναντ, αλλά στ 67' ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 1-1. Στο 69' αποβλήθηκε ο Τζιλομποτζί της Ναντ.

Βαλενσιέν-Μπορντό: 0-1
(Φομπέρ 73')

Το διπλό με 1-0 πανηγύρισε η Μπορντό κόντρα στη Βαλενσιέν και την υποβίβασε.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Μελίκσον στο 8ο λεπτό και στο 73' ο Φομπέρ έδωσε τη νίκη στην Μπορντό.

Σεντ Ετιέν-Μονπελιέ: 2-0