Καθάρισε στο δεύτερο ο ΟΣΦΠ

17:12 15/2/2012 - Πηγή: AEK365

Μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο Ολυμπιακός μετά και τη νίκη του στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό με 78-64. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς εμφανίστηκαν κουρασμένοι στο πρώτο μέρος, δυσκολεύτηκαν από την καλή άμυνα των γηπεδούχων και βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 26-24. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ωστόσο εμφάνισαν διαφορετικό πρόσωπο, προηγήθηκαν μέχρι και με 19 πόντους (38-57) και τελικά έφτασαν στην επικράτηση με 78-64.Κορυφαίοι για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν οι

Πρίντεζης και Σλούκας που είχαν 14 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Σπανούλης (10π, 8ας) και Ντόρσεϊ (8 πόντους και 6 ριμπάουντ).Από την μεριά του Κολοσσού Ρόδου, προσπάθησαν οι Χάτεν και Μπόικιν που είχαν από 16 πόντους έκαστος .
Τα δεκάλεπτα: 11-11, 26-24, 35-48, 64-78

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 9 (3), Χάτεν 16 (2), Πάνος, Γεωγαλλής, Ασημακόπουλος 5 (1), Μπόικιν 16 (3), Χαρίσης 6, Τσάμης 7 (1), Χόπσον 5, Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 7, Λο 10 (1), Άντιτς 6, Σπανούλης 10 (8 ασίστ), Ντόρσι 8 (6 ριμπάουντ), Κέσελ, Γκετσεβίτσιους, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 11 (1)