18:49 16/3/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 26η αγωνιστική

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 1-2
Γήπεδο: Bay Arena
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι η ομάδα στην εφετινή Bundesliga που βάζει δύσκολα στην Μπάγερν Μονάχου καθώς στον πρώτο γύρο την κέρδισε στο Μόναχο και απόψε την ζόρισε αρκετά πριν η πρωτοπόρος φύγει νικήτρια. Σε αυτό έβαλε και την... πλάτη του ο Φολσέιντ καθώς ο αμυντικός της Μπάγερ Λεβερκούζεν έστειλε

κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 87ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε μια καλή στιγμή στο 36ο λεπτό με τον Νόιερ να σταματά σουτ του Μπένις και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Βαυαροί πήραν το προβάδισμα όταν ο Μάριο Γκόμεζ βγήκε κερδισμένος από δυο μονομαχίες και πλάσαρε εύστοχα τον Λένο για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 75ο λεπτό όταν ο Ρόλφες εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα της Μπάγερν Μονάχου και έφερε το ματς στα ίσα. Δυο λεπτά αργότερα ο Πιζάρο δεν κατάφερε να δώσει ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους κάτι για το οποίο φρόντισε, άθελα του, ο Φολσέιντ τρία λεπτά πριν το τέλος. Στις καθυστερήσεις η Λεβερκούζεν έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Βαν Μπούιτεν επενέβη στην επικίνδυνη κατάσταση που πήγε να δημιουργηθεί και έτσι η Μπάγερν Μονάχου, μετά την ήττα από την Άρσεναλ, πέτυχε την 22η νίκη σε 26 αγωνιστικές και προβάρει το στέμμα της πρωταθλήτριας.
Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Μπένις, Σουάμπ, Φολσέιντ, Καρβαχάλ, Ρόλφες, Ρέιναρτζ (61' Χέγκελερ), Μπέντερ, Σούρλε (45' Σαμ), Κάστρο, Κίσλινγκ
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Γκουστάβο (79' Τίμοστσουκ), Ρόμπεν (73' Φαν Μπούιτεν), Σβαϊνστάιγκερ, Σακίρι, Γκόμεζ (71' Πιζάρο)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1
Γήπεδο: Signal Iduna Park
Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με τον Σμιντ και αυτό... εξόργισε τους παίκτες της Μπορούσια Ντόρτμουντ που σε διάστημα τριών λεπτών έβαλαν τα πράγματα στην θέση τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νούρι Σαχίν που και σέρβιρε και έβαλε γκολ για την Ντόρτμουντ καθώς από δική του ασίστ ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με τον Σαχίν να χρήζεται σκόρερ τρία λεπτά αργότερα. Στις καθυστερήσεις και πάλι ο Λεβαντόφσκι έδωσε αέρα δυο γκολ στην Ντόρτμουντ η οποία στην επανάληψη έβαλε άλλα δυο γκολ με τον Σαχίν στο 72ο και τον Μπίτενκουρτ στο 78ο λεπτό.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Σμέλτζερ, Σαντάνα, Πίστζεκ, Σούμποτιτς, Μπλαστσικόφσκι (76' Γκροσκρόιτς), Γκέτσε, Σαχίν, Γκουντογκάν, Γκέτσε (77' Μπίτενκουρτ), Ρόις (81' Σίμπερ), Λεβαντόφσκι
Φράιμπουργκ: Μπάουμαν, Σοργκ (79' Μούτζντα), Κρμας, Γκίντερ, Γκούντερ, Φλουμ, Σούστερ (71' Ντιανέ), Σμιντ, Καλιγκιούρι (81' Γκέντε), Κρούσε, Τερατσίνο

Νυρεμβέργη-Σάλκε 3-0
Γήπεδο: Grundig Stadion
Ήττα που μπορεί να την αφήσει εκτός πρώτης τετράδας υπέστη η Σάλκε που μετά την υπερπροσπάθεια κόντρα στην Γαλατάσαραϊ παραδόθηκε στις ορέξεις της Νυρεμβέργης που επικράτησε εύκολα με 3-0. Στο 31ο λεπτό ο Φόλνερ εκμεταλλεύτηκε μπαλιά του Πέκχαρτ για το 1-0 και στην συνέχεια ο Κιγιοτάκε έδωσε δυο ασίστ, μια στον Εσβάιν (69') και μια στον Φραντς (87') για να διαμορφώσουν το τελικό 3-0. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Νυρεμβέργη που στις έξι τελευταίες αγωνιστικές έχει τέσσερις ισοπαλίες και δυο νίκες.

Νυρεμβέργη: Σάφερ, Πινόλα, Μπάλιτς, Κλόσε, Νίλσον, Τσάντλερ (84' Ίλντιτς), Φόλνερ, Εσβάιν (90' Πόλτερ), Κιγιοτάκε, Σίμονς, Πέκχαρτ (45' Φραντς)
Σάλκε: Χίλντεμπραντ, Φουχς, Ματίπ, Χόγκερ, Χέβεντες, Μπάστος (84' Μπαρνέτα), Κολάσινατς (59 Ράφαελ), Ντράξλερ, Φαρφάν, Τζόουνς, Ομπάσι (64' Πούκι)

Αμβούργο-Άουγκσμπουργκ 0-1
Γήπεδο: Imtech Arena

Την ευκαιρία να βρεθεί στην 4η θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, έχασε το Αμβούργο που έχασε μέσα στην έδρα του από την Άουγκσμπουργκ με 1-0. Η κεφαλιά του Κάλσεν Μπράκερ μόλις στο 8ο λεπτό έκρινε τον νικητή με την Άουγκσμπουργκ να έχει προβάδισμα για να δώσει εκείνη αγώνα μπαράζ για την παραμονή με το Αμβούργο, τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπέιστερ, να βλέπει το σεντόνι να απομακρύνεται με μια νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές.

Αμβούργο: Άντλερ, Μπρουμά, Βέστερμαν, Ντικμέιερ (84' Γίρασεκ), Γιάνσεν, Μιν Σον, Αρσλάν, Μπαντέλ, Ρινκόν (69' Μπέιστερ), Αόγκο (84' Ραΐκοβιτς), Ρούντνεβς
Άουγκσμπουργκ: Αμσίφ, Κλαβάν, Όστρολεκ, Φογκτ, Κάλσεν Μπράκερ, Γι, Βέρνερ (88' Μπανσέ), Μπάιερ, Κο (60' Βερχό), Χαν, Μέλντερς (76' Ορλ)

Βέρντερ Βρέμης-Γκρόιτερ Φιρτ 2-2
Γήπεδο: Weserstadion

Πολύτιμο βαθμό απέσπασε η Γκρόιτερ Φιρτ στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης με τον Πέτσο να αναδεικνύεται ισόπαλος στην ελληνική μονομαχία με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Δυο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Χαντ, που στο ημίχρονο πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, ευστόχησε σε πέναλτι κάνοντας το 1-0 για την Βέρντερ αλλά η Γκρόιτερ Φιρτ ισοφάρισε στο 56ο λεπτό με τον Φούρστνερ για να έρθει ο Πέτσος στο 62ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Όμως στο 70ο λεπτό και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Χαντ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Βέρντερ Βρέμης: Μίλιτς, Γκέμπρε Σελασιέ (45' Αρναούτοβιτς), Παπασταθόπουλος, Λουκιμίγια, Πάβλοβιτς, Τρίμπουλ (45' Χαντ), Γιουνούζοβιτς, Ιγκνόφσκι, Ντε Μπρινέ, Πέτερσεν
Γκρόιτερ Φιρτ: Γκρουν, Ράμαν, Σόμπιχ, Ζίμερμαν, Μαβρά, Πέκοβιτς, Φούρστνερ (90' Ζίλνερ), Νέριγκ (28' Σμίντγκαλ), Πέτσος, Κλάους (83' Κλάους), Σάραρερ

Χόφενχαϊμ-Μάιντς 0-0
Γήπεδο: Wirsol Rhein-Neckar-Arena
Χόφενχαϊμ και Μάιντς έμειναν στο 0-0 αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δυο ομάδες. Η μεν Χόφενχαϊμ έμεινε εντός της ζώνης του υποβιβασμού η δε Μάιντς έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Χόφενχαϊμ: Γκόμες, Άμπραχαμ, Μπεκ, Βέστεργκαρντ, Οχς, Φόλαντ, Σροκ, Βάις, Γουίλιαμς, Φιρμίνο, Σανμαρτίν
Μάιντς: Φέτκλο, Μπεν, Σβένσον, Νοβέσκι, Πόσπεχ, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Σαλάι, Ζίμλινγκ, Μίλερ, Ίβανσιτς, Πάρκερ.