20:30 24/8/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιόν- Ρεμς: 0-1
(Φορτέ 76')

Την έκπληξη της ημέρας στη Γαλλία έκανε η Ρεμς που νίκησε με 1-0 τη Λιόν μέσα στο «Ζερλάν». Το μοναδικό γκολ του αγώνα το πέτυχε ο Φορτέ στο 76' κι ενώ 4λεπτά νωρίτερα οι «λιονέ» είχαν χάσει πέναλτι με τον Γκρενιέ.

Εβιάν- Ρεν: 1-2
(Μπεριγκό 50'- Ολιβέιρα 11' πεν., 34')

Σημαντικό διπλό για τη Ρεν που απικράτησε της Εβιάν με 2-1.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Ολιβέιρα

στο 11' και ο ίδιος παίκτης στο 34' έκανε το 2-0. Η Εβιάν μείωσε με τον Μπεριγκό στο 50'.

Μπορντό- Μπαστιά: 1-0
(Σαϊβέ 32')

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Μπορντό που επικράτησε με 1-0 της Μπαστιά. Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ο Σαϊβέ στο 32ο λεπτό.

Γκινγκάμπ- Λοριάν: 2-0
(Γιαταμπαρέ 16', 48')

Τη 2η νίκη της πέτυχε η Γκινγκάμπ που εικράτησε με 2-0 της Λοριάν.

Ο Γιαταμπαρέ έκανε το 1-0 για την Γκινγκάμπ στο 16ο λεπτό και ο ίδιος πάικτης έκανε και το 2-0 στο 48'.

Μονπελιέ- Σοσό: 2-1
(Χίλτον 45+1', Τιενέ 90+5'- Κοντού 44')

Επιτέλους νίκη για τη Μονπελιέ που επιβλήθηκε της Σοσό με 2-1.

Η Σοσό άνοιξε το σκορ στο 44 με τον Κοντού, αλλά στο 45+1' ο Χιλτον έφερε στα ίσα το ματς. Τη μεγάλη νίκη στη Μονπελιέ έδωσε ο Τιενέ με γκολ στο 90+5'.

Βαλενσιέν- Μαρσέιγ: 0-1
(Ζινιάκ 85')

Δύσκολη νίκη πέτυχε η Μαρσέιγ που επικράτησε με 1-0 της Βαλενσιέν με γκολ στο 85'.

Σκόρερ ο Ζινιάκ που χάρισε μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.