21:54 2/10/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-9ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠ.-ΝΑΠΟΛΙ: 0-2
Γήπεδο: Πασιένκι

Έκανε το καθήκον της η Νάπολι, που κέρδισε με 2-0 τη Σλόβαν και πήρε κεφάλι στον όμιλο.

Στο 17ο λεπτό, το μακρινό σουτ του Χάμσικ, πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 18' ο Περνίς απέκρουσε το σουτ του Ντε Γκουζμάν και στο 19' ο Σαπάτα αστόχησε από ιδανική θέση. Στο 26ο λεπτό, το σουτ του Ντε Γκουζμάν πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 29' ο Χάμσικ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» συνέχισαν

να πιέζουν και τελικά στο 35ο λεπτό έφτασαν στο γκολ. Ο Κουλιμπαλί έκανε το γέμισμα, ο Περνίς έκανε κακή έξοδο και ο Χάμσικ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 56ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Σλόβαν, που στο 58' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μιλίνκοβιτς, ενώ στο 74' ο Ιγκουαΐν μετά από ασίστ του Χάμσικ, έκανε το 2-0. Η Νάπολι είχε δοκάρι πιο νωρίς, στο 63ο λεπτό με τον Μέρτενς, όπως δοκάρι είχε και η Σλόβαν στο 89' με τον Μιλίνκοβιτς.

ΣΛΟΒΑΝ: Περνίς, Νινάι, Τσικός, Γιαμπλόνσκι, Γκοροσίτο, Σουμά, Λάσικ (85' Κόλτσακ), Γκρεντέλ (46' Μιλίνκοβιτς), Κούμπικ (71' Ζόφτσακ), Χάλεναρ, Πελτιέ.

ΝΑΠΟΛΙ: Ράφαελ, Μπρίτος, Μάτζιο, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ντε Γκουζμάν (63' Καγιεχόν), Μέρτενς, Χάμσικ (79' Μέστο), Λόπες, Ινλέρ, Σαπάτα (73' Ιγκουαΐν).

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: 3-1
Γήπεδο: Λετνά

Τεράστια νίκη με 3-1 πέτυχε η Σπάρτα Πράγας κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις.

Η Σπάρτα μπήκε πολύ πιο δυνατά στ ματς και στο 27ο λεπτό, ο Βάτα κοντρόλαρε όμορφα με το στήθος και με τρομερό βολέ έκανε το 1-0. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Γιουνγκ Μπόις, δέχτηκε και 2ο γκολ στο 29ο λεπτό. Ο Κονατέ έκανε το γύρισμα και ο Λάφατα με όμορφη προσπάθεια έγραψε τα 2-0.

Οι Ελβετοί μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό, μετά από σέντρα του Σούτερ, ο Ορό με δυνατή κεφαλιά, μείωσε σε 2-1. Στο 69ο λεπτό ο Κονατέ αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ στο 76' ο Μβογκό απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπράμπετς. Στο 85ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντόκαλ, ο Λάφατα έκανε το 3-1.

ΣΠΑΡΤΑ: Μπίτσικ, Μπράμπετς, Καντέραμπεκ, Χόλεκ, Βάτσα, Ναμοϊνέσου, Ματεγιόφσκι (64' Βάτσεκ), Ντόκαλ, Κρέιτσι (90' Κόβατς), Κονατέ (81' Μάρετσεκ), Λάφατα.

ΓΙΟΥΝΓΚ: Μβογκό, Φον Μπέργκεν, Λέσιακς, Ροσά, Βίτριχ (69' Αφούμ), Σούτερ (66' Χαντεργκιονάι), Στέφεν (89' Νίκσι), Γκάγιτς, Νουτσόλο, Σασνόγκο, Ορό.