ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ- ΟΣΑΣΟΥΝΑ: 6-0
Γήπεδο: Τερέσα Ριβέρο
Καταιγιστική η Βαγιεκάνο στο πρώτο μέρος, φιλοδώρησε με 6 γκολ την Οσασούνα.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Μοβίγια
Ο Φερνάντες απέκρουσε το σουτ του Πίτι και στη συνέχεια ο Μοβίγια από κοντά έκανε το 1-0.
Στο 15ο λεπτό ο Πίτι σημάδεψε το δοκάρι του Φερνάντες αλλά στο 17' ο Μίτσου με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Τίτο, έκανε το 2-0.
Η πίεση της Ράγιο συνεχίστηκε

κι έφερε καρπούς στο 28', καθώς ο Μίτσου από κοντά έγραψε το 3-0.
Στο 32' ο Φερνάντες είπε όχι στον Αρμεντέρος, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιέγκο Κόστα με όμορφο σουτ έραψε το 4-0.
Στο 53ο λεπτό η Οσασούνα είχε μια καλή φάση με τον Τιμόρ, αλλά στο 57' δέχτηκε και 5ο γκολ.
Ο Κόστα μπήκε από αριστερά, γύρισε στον Αρμεντέρος κι εκείνος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 5-0.
Η Οσασούνα έφτασε κοντά στο 5-1 στο 58', καθώς ο Γκαρσία σημάδεψε το δοκάρι του Ζοέλ, ενώ στο 61' ο Ζοέλ απέκρουσε το φάουλ του Τιμόρ.
Στο 67' ο Πατσέκο έφτασε κοντά στο 6-0, το οποίο όμως γράφτηκε στο 79' από τον Τίτιο, ο ποίος νίκησε από κοντά τον Φερνάντες.
ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ζοέλ, Κασάδο, Πουλίδο, Αρίμπας, Τίτο, Φουέγο (78' Ντιαμανκά), Μοβίγια, Μίτσου, Πίτι, Αρμεντέρος (57' Πατσέκο), Κόστα (82' Ντελίμπασιτς).
ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Φερνάντες, Φλάνιο, Νταμιά, Ραϊτάλα (46' Τιμόρ), Ροβέρσιο, Νεκουνάμ (46' Σεχούδο), Πουνιάλ, Ανουνισάτα, Γκαρσία, Λέκιτς (46' Μπαντέ), Νίνο.

ΧΕΤΑΦΕ- ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ: 2-0
Γήπεδο: Μολινόν
Σημαντική νίκη με 2-0 επί της Σπόρτινγκ Χιχόν πέτυχε η Χετάφε και ελπίζει ακόμη σε έξοδο στην Ευρώπη.
Η Χετάφε πήρε κεφάλι στο σκορ στην πρώτη της καλή φάση στο ματς και συγκεκριμένα στο 22'. Ο Γκαβιλάν έκανε τη σέντρα και ο Μικού με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουάν Πάμπλο.
Στο 26' ο Ντιέγκο Κάστρο αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 47' ο ίδιος παίκτης με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων.
Στο 58ο λεπτό ο Μπαράλ σημάδεψε το δοκάρι του Μογιά, ενώ στο 66' το σουτ του Τρέχο πέρασε ελάχιστα άουτ.
Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στο ματς καθώς στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.
ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Ντίας, Βαλέρα, Αλέξις, Μανέ, Λασέν, Μίτσελ (83' Κασκέρο), Ρίος, Κάστρο, Γκαβιλάν (74' Μπαράδα), Μικού (69' Γκουίθα).
ΧΙΧΟΝ: Πάμπλο, Ορφίλα, Ερνάντες, Κανέγια, Μποτία, Ριβέρα (46' Μπαράλ), Λόρα, Ντε λας Κουέβας, Τρέχο, Αγιόζε (56' Αγιόζε), Κολούνγκα (67' Καρμέλο).

ΕΣΠΑΝΙΟΛ- ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: 2-2
Γήπεδο: Κορνεγιά Ελ Πρατ
Ακόμη έναν σημαντικό βαθμό τσίμπησε η Σοσιεδάδ στο κυνήγι για την παραμονή, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 μέσα στην έδρα της Εσπανιόλ. Οι Καταλανοί έχασαν έτσι την ευκαιρία να μπουν σε Ευρωπαϊκή τροχιά.
Η Σοσιεδάδ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο τέταρτο και πέτυχε δύο γκολ
Το σκορ άνοιξε ο Βέλα στο 12ο λεπτό, αφού απέφυγε τον Ντιντάκ και πλάσαρε τον Κασίγια.