Ήττες για τους Έλληνες στη Γαλλία

17:21 16/10/2013 - Πηγή: AEK365

Η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 Ανδρών της Γαλλίας δεν ήταν τυχερή για τους Έλληνες αθλητές καθώς οι Κάννες (Πανταλέων) και η Μποβέ (Παπαδημητρίου) γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, ενώ η Ναρμπόν (Προύσαλης, Πετρέας) ηττήθηκε για δεύτερη φορά εκτός έδρας.

Οι Κάννες παρά το εκπληκτικό ποσοστό που είχαν στην υποδοχή (92% με 75% άριστες) ηττήθηκαν με 3-0 στην έδρα της Ρεν (είχε 57% στην επίθεση με μόλις 3 λάθη σε 77 προσπάθειες) ενώ ο Σωτήρης Πανταλέων ολοκλήρωσε το ματς με 4 πόντους (3/7 επ., 1 μπλοκ).

Στο μεγάλο ντέρμπι που έγινε στο Παρίσι η Παρί μετά από μια πραγματική μάχη που διήρκησε 2 ώρες και 6 λεπτά, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές κέρδισε στο τάι μπρέικ την Μποβέ έχοντας ως κορυφαίο τον κεντρικό Τουϊτογκά (ήρθε από τον πάγκο και σε 3.5 σετ είχε 16 πόντους με 7 μπλοκ).
Πολύ καλή η παρουσία του Αχιλλέα Παπαδημητρίου ο οποίος είχε 21 υποδοχές (62% με
43% άριστες), χωρίς να δώσει κανέναν άσο.

Σε ένα ματς όπου η υποδοχή και των δύο ομάδων ήταν προβληματική (88% με 05% άριστες η Σομόν, 74% με 02% άριστες η Ναρμπόν) η Σομόν πιο ψύχραιμη στα δύο σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες επικράτησε με 3-1 και σκαρφάλωσε στη 2η θέση αφήνοντας στη 2η θέση την Ναρμπόν.
Ο Γιώργος Πετρέας είχε 11 πόντους (με 5 μπλοκ, όσα είχαν συνολικά οι υπόλοιποι συμπαίκτες του) ενώ δύο πόντους είχε και ο Κώστας Προύσαλης.

(25-19, 25-20, 18-25, 25-22)

Η βαθμολογία: 1.Παρί 8, 2.Ρεν 7, 3.Σομόν 7, 4.Μποβέ 6, 5.Αζαξιό 6, 6.Τουρ 5, 7.Κάννες 5, 8.Σεν Ναζέρ 4, 9.Μονπελιέ 4, 10.Λυών 4, 11.Τουλούζ 2, 12.Ναρμπόν 2, 13.Σετ 2, 14.Ναντ 1

Η επόμενη αγωνιστική (18-20/10): Μποβέ - Τουρ, Αζαξιό - Παρί, Σεν Ναζέρ - Σετ, Ναρμπόν - Ναντ, Κάννες - Σομόν, Τουλούζ - Μονπελιέ, Ρεν - Λυών