Eχουν ξεφτυλίσει όλα τα αθλήματα για να νικάει ο Ολυμπιακός

23:56 21/12/2013 - Πηγή: AEK365

Οπως πάνε θα κόψουν όλα τα αθλήματα από τον κόσμο. Η ΑΕΚ έχασε... 2-1 από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη και... 1-0 από τους διαιτητές αφού το τέταρτο σετ το καθάρισαν οι γκρίζοι λύκοι μόνοι τους θυμίζοντας το αίσχος που είχε γίνει και στον αγώνα του αντρικού απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ενα πραγματικό αίσχος στο κλειστό του Ρέντη αφού εκτός από το τέταρτο σετ που οι διαιτητές το χάρισαν στον Ολυμπιακό είχαν κρίσιμες αποφάσεις κατά της ΑΕΚ και στο τρίτο που κρίθηκε στον πόντο.Συγκεκριμένα στο 14-16 η Γιόσοβιτς κάνει επίθεση, η μπάλα βρίσκει σε μπλοκ και μετά αντένα με τον διαιτητή να δίνει άουτ και έτσι το 14-17 έγινε 15-16 και στο 19-21 η Ιβάνοβα κάρφωσε, η μπάλα ήταν μέσα όπως έδειξε ο τηλεοπτικός φακός αλλά ο επόπτηε μαζί με τους διαιτητές έδωσαν άουτ και αντί για 19-22 το ματς έγινε 20-21 και τελικά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23...

Κι επειδή εμείς είμαστε μέσον που πρόσκειται στην ΑΕΚ διαβάστε αν θέλετε ΕΔΩ τι γράφει για το ματς και το gazzetta.gr που σίγουρα δεν είναι... κιτρινόμαυρο.

Tο ματς

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα. Τα κορίτσια με πολύ καλό μπλοκ και υποδοχή κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και με συνοπτικές διαδικασίες έκαναν το 1-0 στα σετ.
Η συνέχεια, όμως δεν ήταν ίδια, αφού ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε και περιόρισε τις κινήσεις της Ένωσης. Από την στιγμή, μάλιστα που οι «κιτρινόμαυρες» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν το 1-1 στα σετ ήρθε γρήγορα.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ και πάλι να έχει το πάνω χέρι, αλλά με κάποια λάθη, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν την ευκαιρία να προσπεράσουν σε κρίσιμο σημείο (23-22) και να φτάσουν το 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ η φάση με τις αλλαγές και τη μείωση του σκορ ήταν αυτή που έκρινε την αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, οι διαιτητές ακύρωσαν την αλλαγή της Κρουκ με την Τοτσίδου, αφού είπαν πως είχε «κλείσει» από το 5-3, η γραμματεία τα έκανε μπάχαλο και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Ακολούθησαν διαμαρτυρίες από τον «κιτρινόμαυρο» πάγκο, αλλά χωρίς να αλλάξει η απόφαση. Ισα ίσα που η Ένωση τιμωρήθηκε με μείωση τριών βαθμών (13-5) και κόκκινη κάρτα στον Απόστολο Οικονόμου. Τα κορίτσια όπως ήταν φυσικό συνέχισαν με τρομερή νευρικότητα και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο Πρωτάθλημα, σε ένα βράδυ ντροπή για τον Ελληνικό αθλητισμό.

Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-23,25-16.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 6 (1/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (11/30 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. - 45% άριστες), Κις 16 (13/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 17 (12/19 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 48% άριστες), Κονόμι - λ (69% υπ. - 69% άριστες) / Κωσταντίνου, Τέζα

ΑΕΚ (Οικονόμου): Φερνάντεθ 15 (11/19 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 15 (13/44 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/28 επ., 1 άσο, 82% υπ. - 67% άριστες), Κρουκ 7 (7/26 επ., 76% υπ. - 65% άριστες), Γιακουμή 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1, Ρόγκα -λ (52% υπ. - 43% άριστες) / Λαδένη 1, Καβαθά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 1