Ήττα και 6η θέση για την Εθνική

18:31 24/7/2014 - Πηγή: AEK365

Την 6η θέση κατέλαβε τελικά η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης μετά την ήττα της (5-7) από τη Ρωσία στον αγώνα κατάταξης.

Η Εθνική μας, μπορεί να κράτησε την αντίπαλο της για περισσότερα από 15' χωρίς να σκοράρει, πλην όμως και η ίδια δεν είχε τον τρόπο να πετύχει γκολ αν και οι ευκαιρίες της δόθηκαν.

Κύριες αιτίες της ήττας, απέναντι σε μια ομάδα με

ιστορία στη γυναικεία υδατοσφαίριση (3 συνεχόμενοι Ευρωπαϊκοί τίτλοι, 2006, 2008 και 2010), η επιθετική δυστοκία, το ... καθιερωμένο πρόβλημα στον παραπάνω (1/7), αλλά και τα αρκετά λάθη που έγιναν και έδωσαν την ευκαιρία στις Ρωσίδες να φεύγουν σε κόντρα επιθέσεις (3 γκολ).

Μετά το ισορροπημένο πρώτο 8λεπτο, η Ρωσία ξέφυγε (6-3) με την Κρίμερ(2.59'' δεύτερης περιόδου) αλλά από εκεί και μετά γκολ στα δίχτυα της Χρυσούλας Διαμαντοπούλου μπήκε 3.44'' πριν το τέλος του αγώνα και μάλιστα με πέναλτι.

Προηγήθηκε λάθος πάσα της νεαρής τερματοφύλακας μας και παράβαση από την Χριστίνα Τσουκαλά που προσπάθησε να σταματήσει την κόντρα επίθεση των Ρωσίδων.

Μέχρι να γίνει όμως αυτό, η Εθνική μας είχε μειώσει στο γκολ (6-5) με τις Αλεξάνδρα Ασημάκη και Άλκηστη Αβραμίδου που λίγο νωρίτερα όμως (2.03'' τρίτου) σούταρε το πέναλτι που κέρδισε η Ασημάκη στο δοκάρι της Καρνάουκ.

Χαρακτηριστικά της επιθετικής αφλογιστίας τα συνολικά ποσοστά των δύο ομάδων. Η Ρωσία είχε 7/30 (23,3%) και η Εθνική μας 5/30 δηλαδή μόλις 16,7%.

Τα 8λεπτα: 3-3, 3-1, 0-1, 1-0

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

1ο λεπτο: 0-1 Πλευρίτου Μαργ. (π/π), 1-1 Προκοφίεβα (κόντρα), 2-1 Καρίμοβα (κόντρα), 2-2 Τσουκαλά (πέναλτι), 3-2 Προκοφίεβα (πέναλτι), 3-3 Χαραλαμπίδη Ι. (περιφέρεια)

2ο 8λεπτο: 4-3 Ιαροντιάκινα (κόντρα), 5-3 Μπορίσοβα (περιφέρεια), 6-3 Κρίμε(περιφέρεια), 6-4 Ασημάκη (φουνταριστός)

3ο 8λεπτο: 6-5 Αβραμίδου (περιφέρεια)

4ο 8λεπτο: 7-5 Προκοφίεβα (πέναλτι)

ΡΩΣΙΑ (Μιχαήλ Νακοριάκοφ): Καρνάουκ, Τρόσκαγια, Προκοφίεβα 3, Καρίμοβα 1, Κρίμερ 1, Κολμάκοβα, Ιαροντιάκινα 1, Μπορίσοβα 1, Αμπντριζιάκοβα, Γκρίνεβα, Ιβάνοβα, Ρίζκοβα, Βερκογκλιάνοβα

3 κόντρα, 2 /2 πέναλτι, 2 περιφέρεια, 0/3 π/π

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β., Πλευρίτου Μαργ. 1, Χαραλαμπίδη Στ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Ρουμπέση, Χαραλαμπίδη Ι. 1, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ., Κούβδου