Ισπανικό έπος!

22:57 7/2/2013 - Πηγή: AEK365

Μετά από μια επική μάχη στο Final-8 του Copa del Rey που διεξάγεται στη Βιτόρια η Μπαρτσελόνα νίκησε 111-108 στη δεύτερη παράταση τη Ρεάλ Μαδρίτης και εξασφάλισε την παρουσία της στον ημιτελικό του Σαββάτου. Καταιγιστικός ρυθμός, απίθανα καλάθια και διαδοχικές ανατροπές.

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα ήταν οι Μάικλ και Τόμιτς με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τη Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιουλ και Ροντρίγκεθ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με συνεχείς

εναλλαγές στο σκορ και τις δύο ομάδες να δείχνουν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του "Κόπα ντελ Ρέι". Στο δ' δεκάλεπτο, η αναμέτρηση πήρε "φωτιά" και οι παίκτες των δύο ομάδων πάλεψαν σώμα σώμα για τη νίκη. Ο Ρέγιες ήταν καθοριστικός για τους Μαδριλένους, καθώς πέτυχε καθοριστικά καλάθια και ήταν εκείνος που έγραψε το 77-77 στη λήξη του κανονικού αγώνα.

Μετά από ένα συγκλονιστικό πεντάλεπτο που βρήκε την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με 79-85 και τη Ρεάλ να απαντάει με σερί 7-0 (86-85), ο Λόρμπεκ με 1/2 βολές και καλάθι στην εκπνοή ισοφάρισε σε 93-93, στέλνοντας το ματς στην δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 46-49, 60-64, 77-77(κ.α), 93-93, 108-111

Ρεάλ: Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 15(2τρ, 7ρ), Σουάρεθ 2(5ρ), Ρέγες 2(6ρ), Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 18(2τρ, 8ασ), Ετσμάιερ 4, Μπέγκιτς, Κάρολ 17, Γιουγ 23(6/17τρ), Σλότερ 8

Μπαρτσελόνα: Σάδα 2, Χουέρτας 13(10ασ), Ναβάρο 11(1), Γιασικεβίτσιους, Ουάλας 11(2), Ραμπασέδα, Όλεσον 5(1τρ, 5ρ), Λόρμπεκ 17, Τζαβάι 6(5ρ), Μάικλ 26(10/14δ), Τόμιτς 20(11ρ)