Η προϊστορία του ΑΕΚ-Άρης

02:38 29/3/2015 - Πηγή: AEK365

ΑΕΚ και Αρης αναμετρώνται για 24η φορά στο πλαίσιο της Basket League στην έδρα της Ένωσης που έχει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ιστορία αυτών των αναμετρήσεων αφού μετράει 19 νίκες έναντι 4 του αντιπάλου του. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος σημείωσε 17 νίκες σε 18 παιχνίδια, χάνοντας μόνο σε παιχνίδι κατάταξης -για

τις θέσεις 5-6- της περιόδου 1992-93.
Η Βασίλισσα έχει σημειώσει όχι μόνο την πιο ευρεία νίκη αυτών αγώνων, αλλά και τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ιστορία της επί του Άρη. Ηταν για την περίοδο 2000-01 όταν επικράτησε με 110-56 και αυτό το +54 αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά που έχει πετύχει ποτέ η ΑΕΚ. Στον αντίποδα, εκείνη η ήττα είναι η πιο «βαριά» στην ιστορία του Αρη, που έχασε με μεγάλες διαφορές και στα χρόνια που ακολούθησαν, για να «πληρώσει με το ίδιο νόμισμα» όμως την περίοδο 2006-07, όταν και επιβλήθηκε με 89-64.
Το ρεκόρ περισσότερων πόντων σε αυτά τα 23 παιχνίδια δεν το έχει κάποιος από τους πολλούς σπουδαίους σκόρερ που αγωνίστηκαν σε αυτά, αλλά ο Χουάν Ντίξον, που σε μία από τις επτά εμφανίσεις πρωταθλήματος που έκανε με τον Αρη, είχε πετύχει 31 πόντους στον αγώνα της περιόδου 2009-10, χωρίς να καταφέρει να αποτρέψει πάντως την ήττα της ομάδας του. Το αντίστοιχο ρεκόρ πόντων από την πλευρά των γηπεδούχων κρατάει από την περίοδο 2000-01 ο Ιμπραϊμ Κουτλουάι (φωτό), που είχε σημειώσει 28 σε εκείνο το +54 της Ένωσης.
Ακολουθεί πίνακας από το esake.gr με όλα τα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων...