23:47 3/4/2012 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ- ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ- ΜΙΛΑΝ: 3-1 (0-0)
Γήπεδο: Καμπ Νου
Για 5 συνεχόμενη χρονιά θα βρεθεί στα ημιτελικά η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε με 3-1 της Μίλαν μέσα στο «Καμπ Νου».
Καταιγιστική η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, αλλά η εικόνα του ματς θα μπορούσε να ήταν πολύ διαφορετική αν ο Ολλανδός, Κούιπερς δεν έδινε το πέναλτι του

Νέστα στο 41ο λεπτό.
Η Μίλαν κατάφερε στα πρώτα λεπτά να μη δώσει χώρους στην Μπαρτσελόνα και στο 6' είχε μια καλή ενέργεια με τον Ιμπραΐμοβιτς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μέσι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Αμπιάτι μπλόκαρε.
Στο επόμενο λεπτό η Μπαρτσελόνα έχασε τρομερή ευκαιρία.
Ο Άλβες έκοψε από τα δεξιά στην περιοχή, ο Φάμπρεγκας τσίμπησε για τον Μέσι, ο οποίος μόνος του με τον Αμπιάτι πλάσαρε άουτ.
Στο 10' ο Μέσι έφυγε στην κόντρα μετά από λάθος του Μεσές, αλλά αντί να κάνει το πλασέ, προτίμησε να κόψει δεξιά στον Τσάβι, αλλά στη συνέχεια ο Αντονίνι ανέτρεψε τον Αργεντινό και δόθηκε το πέναλτι.
Ο ίδιος ο Μέσι ανέλαβε να το εκτελέσει κι έκανε στο 12' το 1-0.
Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια, και δημιούργησε ορισμένες καλές φάσεις κυρίως με τον Μέσι.
Παρόλα αυτά η Μίλαν κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη της καλή φάση στο ματς στο 33ο λεπτό.
Ο Ιμπραΐμοβιτς βρίσκει με φοβερή κάθετη μπαλιά τον Νοτσερίνο κι εκείνος με ιδανικό πλασέ νικά τον Βαλντές.
Στο 36ο λεπτό ο Αμπιάτι απέκρουσε όμορφα το σουτ του Τσάβι και στο 40' η Μπαρτσελόνα κέρδισε κι άλλο πέναλτι. Κι αν το πρώτο ήταν καθαρό, το δεύτερο χωράει πολύ συζήτηση. Ο Μέσι τράβηξε μεν τον Μπούσκτες μετά από κόρνερ, αλλά τέτοιες φάσεις μπορούμε να πούμε πως γίνονται πολλές σε κάθε ματς.
Ο Μέσι ωστόσο δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα κι έκανε το 2-1 για την ομάδα του.
Στο 44ο λεπτό η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο γκολ, αλλά ο Αμπιάτι είπε όχι στο κοντινό πλασέ του Μέσι και στη συνέχεια το νέο σουτ του Σεσκ κόντραρε σε σώματα
Στο 48ο λεπτό το φάουλ του Τσάβι πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 53' ο Ινιέστα έκανε το 3-1.
Ο Μέσι σούταρε, η μπάλα έφτασε στον Ισπανό μετά από κόντρες και από κοντά με ιδανικό πλασέ έκανε το 3-1.
Η Μίλαν απείλησε με την κεφαλιά του Μπόατενγκ στο 60ο λεπτό, ενώ στο 69' ο Μέσι έβγαλε μόνο του τον Τιάγκο απέναντι στον Αμπιάτι, αλλά το διαγώνιο πλασέ του τελευταίου πέρασε άουτ.
Στα τελευταία λεπτά η Μίλαν παρέδωσε τα όπλα και η Μίλαν είχε κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.
Σημαντικότερη από αυτές το πλασέ του Αντριάνο στο 87', που πέρασε ελάχιστα άουτ.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Άλβες, Μασεράνο, Πικέ (74' Αντριάνο), Πουγιόλ, Τσάβι (63' Τιάγκο), Μπούσκετς, Ινιέστα, Φάμπρεγκας (77' Κεϊτά), Μέσι, Κουένσα.
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Νέστα, Αντονίνι, Μεσές, Αμπροζίνι, Νοτσερίνο, Μπόατενγκ (70' Πάτο, 83' Λόπες), Σέεντορφ (61' Ακουιλάνι), Ρομπίνιο, Ιμπραΐμοβιτς