«Γκέλες» για Βελέζ, Μπόκα (VIDEO)

13:45 8/8/2011 - Πηγή: AEK365
APERTURA ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 1η αγ. Εκπλήξεις περιελάμβανε η πρεμιέρα του πρωταθλήματος Αργεντινής καθώς ούτε η πρωταθλήτρια Βελέζ Σάρσφιλντ ούτε η φιλόδοξη Μπόκα Τζούνιορς ξεκίνησαν με νίκες. Πιο συγκεκριμένα, στην έδρα της Ολίμπο, η Μπόκα Τζούνιορς δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία της αντιπάλου της με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0 και την Μπόκα να ξεκινά με απώλεια δυο βαθμών από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Απώλεια δυο βαθμών είχε και η Βελέζ Σάρσφιλντ καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με την Γοδόι Κρους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ραμίρες στο 35ο λεπτό για να ισοφαρίσει η
Βελέζ με τον Μπέλα στο 67ο λεπτό. Στην αναμέτρηση της Τίγκρε με την Ράσινγκ Κλουμπ υπήρχε έντονο το κιτρινόμαυρο στοιχείο καθώς ο προπονητής της Τίγκρε, Αρουαμπαρένα τέθηκε αντιμέτωπος με τους Σάχα, Πελετιέρι με τους τρεις τους να έχουν φορέσει στο πρόσφατο παρελθόν την φανέλα της ΑΕΚ. Στο 26ο λεπτό ο Γκουτιέρες έβαλε μπροστά στο σκορ την Ράσινγκ Κλουμπ με τον Λεόνε να ισοφαρίζει για την Τίγκρε στο τελικό 1-1 στο 75ο λεπτό. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Λανούς που επικράτησε με 1-0 της Σαν Λορέντζο εκτός έδρας με γκολ του πρώην παίκτη του Άρη του Ρεγκέιρο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στην Apertura Μπάνφιλντ-Ατλέτικο Ραφαέλα 0-2 Ουνιόν Σάντα Φε-Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-1 Ολ Μπόις-Μπελγράνο 1-1 Αρσενάλ Σαραντί-Κολόν Σάντα Φε 1-2 Γοδόι Κρουζ-Βελέζ Σάρσφιλντ 1-1 Νιούελς Ολντ Μπόις-Εστουδιάντες 0-0 Ιντεπεντιέντε-Σαν Μαρτίν αναβλήθηκε Σαν Λορέντζο-Λανούς 0-1 Ολίμπο-Μπόκα Τζούνιορς 0-0 Τίγκρε-Ράσινγκ Κλουμπ 1-1