Γκέλα στη Σαντορίνη για τα κορίτσια

18:11 17/1/2015 - Πηγή: AEK365

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την διατηρούσε ασφαλή στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, η Ένωση ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 και έχασε την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο. Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μανώλης Ρουμελιώτης για διαμαρτυρία.

Το ματς

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ

και βρεθηκε να προηγείται με 6 πόντους στο ξεκίνημα (2-8). Κάπου εκεί τα κορίτσια κόλλησαν και η ομάδα της Σαντορίνης πλησίασε και μάλιστα στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσα (11-11) , με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Η Ένωση, όμως πολύ γρήγορα ξεκόλλησε κι έχτισε μια διαφορά 4 πόντων (14-18), φτάνοντας τελικά στο 1-0 στα σετ.
Το δεύτερο σετ βρήκε τον ΑΟ Θήρας να είναι περισσότερο ανταγωνιστικός κι έτσι κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, αλλά με την ΑΕΚ να διατηρεί μια μικρή υπέρ της διαφορά (14-16). Έπειτα, το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι και το σκορ άλλαζε χέρια τακτικά, με τις δυο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν τα ηνία. Η Σαντορίνη κατάφερε να ξεφύγει σε κρίσιμο σημείο (24-23) και τελικά ισοφάρισε στα σετ σε 1-1.
Στο τρίτο σετ η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη παρουσίασε αρκετά προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να εκμεταλλευτεί τα καλά στοιχεία της στο μπλοκ και να φτάσει να χτίσει εύκολα μια διαφορά, που της έδωσε και την κατάκτηση του σετ (2-1 σετ).
Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο τέταρτο σετ. Εκεί, οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν να παλέψουν για να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά τα αρκετά λάθη δεν τους έδωσαν αυτό το δικαίωμα. Έτσι, οι γηπεδούχες έφτασαν να πάρουν και πάλι διαφορά (11-8), η ΑΕΚ δε μπορούσε να αντιδράσει κι έτσι γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-19, 25-18.

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Καβαθά 18 (8/11 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Οικονομίδου 19 (15/22 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 11 (6/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βεργίδου 7 (2/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τένεβα 11 (10/23 επ., 1 άσο, 37% υπ. - 22% άριστες), Αρτακιανού -λ (46% υπ. - 25% άριστες) / Μουντάκη 5 (5/27 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 3 (3/4 επ.), Ιβάνοβα 8 (8/28 επ., 36% υπ. - 23% άριστες), Γιακουμή 10 (6/16 επ., 4 μπλοκ), Κατσαντώνη 18 (12/27 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 18 (15/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 18% άριστες), Κακουράτου -λ (44% υπ. - 22% άριστες) / Νικούλη, Φάκη, Λαγουδάκη.