Φιλικό αλλά πάντα ντέρμπι (VIDEO)

14:32 26/1/2012 - Πηγή: AEK365

Στην πόλη Ρεζιστένσια και μπροστά σε 25.000 οπαδούς και 2.500 αστυνομικούς, η πρωταθλήτρια Αργεντινής Μπόκα Τζούνιορς αντιμετώπισε την Ρίβερ Πλέιτ σε ακόμα ένα σούπερ ντέρμπι. Και μπορεί το παιχνίδι να ήταν φιλικό, μπορεί η Ρίβερ Πλέιτ να αγωνίζεται στην δεύτερη κατηγορία αλλά οι δυο ομάδες φρόντισαν να προσφέρουν και πάλι στιγμές θεάματος με την πρωταθλήτρια Μπόκα να επικρατεί με 2-0.

Ο Νίκολας Μπλάντι στο έβδομο και στο 79ο λεπτό σημείωσε τα δυο γκολ του αγώνα με την Ρίβερ Πλέιτ να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο

από το 26ο λεπτό όταν ο Αλεχάντρο Ντομίνγκες δέχτηκε πρώτα κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και στην συνέχεια δέχτηκε την δεύτερη επειδή απείλησε τον διαιτητή. Στο 67ο λεπτό, και η Μπόκα Τζούνιορς έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Φακούντο Ρονκάλια.

Ο Νταβίντ Τρεζεγκέ είχε την ευκαιρία να πάρει μια πρώτη γεύση από το σούπερ ντέρμπι της Αργεντινής με τον επιθετικό της Ρίβερ Πλέιτ να περνά αλλαγή στην επανάληψη.
Οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το επόμενο φιλικό στην πόλη Μεντόσα.