Φιλική νίκη επί της Πιρίν

21:04 23/7/2013 - Πηγή: AEK365

Τη φιλική νίκη 3-1 απέναντι στην Πιρίν στην Βουλγαρία πέτυχε ο Πανθρακικός το απόγευμα της Τρίτης (23/7). Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έδειξαν θετικά στοιχεία. Στο 6' ο Χρήστου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε και οι Βούλγαροι άνοιξαν το σκορ στο 25' με εύστοχο πέναλτι.

Ωστόσο, η αντίδραση της ομάδας της Κομοτηνής ήταν άμεση και στο 29' ο Τζάνης με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) και εννέα λεπτά αργότερα, ο Πόποβιτς με προβολή, έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους (2-1).

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ζεκίνια στο 85ο λεπτό. Την αναμέτρηση παρακολούθησε από κοντά ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ, κ. Καραογλάνης, μαζί με τον πρόεδρο, κ. Τζελέπη και τον τεχνικό διευθυντή, κ. Κυρουβίδη.

Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Σαρακατσάνος, Μίκουλιτς, Χρήστου, Σκλιοπίδης, Μακρυδημήτρης, Λαδάκης, Καθάριος, Κάσες, Πόποβιτς και Τζάνης.

Έπαιξαν και οι Αθανασιάδης, Ρομέου, Ζεκίνια, Ζδράβος.