Έσωσε βαθμό και δεύτερη θέση η Αμπερντίν

19:36 26/4/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 35η αγωνιστική

Αμπερντίν-Σεντ Τζόνστον 1-1
(31' Ρούνεϊ/8' Μέι)
Δυο λάθη της άμυνας διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 ανάμεσα στην Αμπερντίν και την Σεντ Τζόνστον, αποτέλεσμα που επιτρέπει στην Αμπερντίν να παραμείνει στην δεύτερη θέση σε απόσταση ασφαλείας από την Μάδεργουελ που γνώρισε συντριβή στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ρόμπερτσον επιχείρησε να γυρίσει την μπάλα στην άμυνα, ο Μέι έκλεψε και έκανε το 1-0 και στο 31' ο Ράιτ της Σεντ Τζόνστον έκανε το ίδιο λάθος με τον Ρόμπερτσον και ο Ρούνεϊ δεν

άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη για το 1-1.

Νταντί Γιουνάιτεντ-Μάδεργουελ 5-1
(8', 41' Σίφτσι, 61' Άρμστρονγκ, 72' Ντάου, 81' Γκράχαμ/ 88' Άινσγουορθ)
Με τον πιο οδυνηρό τρόπο "έσβησαν" οι ελπίδες της Μάδεργουελ για την δεύτερη θέση καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ με 5-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στην επανάληψη αφού πρώτα ο Ναντίρ Σίφτσι είχε φροντίσει να κάνει το 2-0 με δυο γκολ στην αρχή (8') και στο τέλος (41') του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, μέσα σε 20 λεπτά, η Νταντί πέτυχε άλλα τρία γκολ με Στιούαρτ Άρμστρονγκ στο 61', Ράιαν Ντάου στο 72' και Μπράιαν Γκράχαμ στο 81ο λεπτό με τον Λιονέλ Άινσγουορθ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για την Μάδεργουελ δυο λεπτά πριν το τέλος.

Ρος Κάουντι-Κιλμάρνοκ 2-1
(41' Κις, 77' Μπρίτεν/ 88' Μπόιντ)

Την Κυριακή η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τα παιχνίδια Χιμπέρνιαν-Χαρτς (14:45) και Σέλτικ-Ινβερνές (17:00)