SERIE A'-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΑΠΟΛΙ-ΤΖΕΝΟΑ: 2-1
Γήπεδο: Σαν Πάολο

Στην 3η θέση ανέβηκε η Νάπολι που κέρδισε με 2-1 την Τζένοα.

Η Νάπολι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν έκανε το 1-0.

Η Νάπολι έχασε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια αλλά στο 56ο λεπτό η Τζένοα ισοφάρισε με το γκολ του Φαλκέ. Στο 60ο λεπτό η Νάπολι είχε δοκάρι με τον Καγιεχόν και τελικά στο 75' ο Ιγκουαΐν με πέναλτι έκανε το 2-1.

ΝΑΠΟΛΙ: Ράφαελ, Κουλιμπαλί, Στρίνιτς (86' Μπρίτος) Αλμπιόλ, Μάτζιο, Ινλέρ,

Λόπεθ, Χάμσικ, Ντε Γκουζμάν (71' Γκαμπιαντίνι), Καγιεχόν, Ιγκουαΐν (90' Σαπάτα)

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Ρονκάλια, Μπουρδίσο, Ντε Μάιο (79' Λεστιέν), Εντένιλσον, Μπερτολάτσι, Ρινκόν (68' Κούτσκα), Αντονέλι, Φαλκέ, Φετφατζίδης (53' Νιάνγκ), Περότι.

ΕΜΠΟΛΙ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: 1-2
Γήπεδο: Κάρλο Καστελάνι

Κι όμως κερδίζει... Η Ουντινέζε πέρασε με 2-1 από την έδρα της Έμπολι και πήρε το πρώτο της τρίποντο μέσα στο 2015!

Η Ουντινέζε πίεσε από την αρχή και στο 19ο λεπτό μετά από σέντρα του Άλαν, ο βραχύσωμος, Αντόνιο Ντι Νατάλε με κεφαλιά, έκανε το 1-0. Ωστόσο η Έμπολι ανέβασε στροφές και στο 37ο λεπτό ο Σαπονάρα με πέναλτι έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό ο Βιντμέρ με όμορφη προσπάθεια έκανε το 2-1. Μάλιστα στο 74ο λεπτό, ο Παναγιώτης Κονέ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα

ΕΜΠΟΛΙ: Σέπε, Ρουί, Τονέλι (44' Μπάρμπα), Χισάι, Ρουγκάνι, Κρότσε, Βαλντιφιόρι, Βεσίνο, Σαπονάρα (67' Βέρντι), Μχελίντζε (63' Μχελίντζε), Πουτσιαρέλι

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Καρνέζης, Πασκουάλε, Ντανίλο, Ερτό, Πίρις, Βιντμέρ, Άλαν, Γκιγιέρμε (68' Φερνάντες), Κονέ, Ντι Νατάλε, Θερό.