Επιτέλους νίκη...

00:56 19/2/2012 - Πηγή: AEK365

ΣΕΒΙΛΛΗ- ΟΣΑΣΟΥΝΑ: 2-0
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν
Οχτώ ολόκληρες αγωνιστικές και κάτι παραπάνω από 2 μήνες χρειαστήκαν για να πετύχει νίκη η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα. Η Σεβίλλη είχε να κερδίσει από τις 5 Δεκεμβρίου κόντρα στη Χετάφε και είχε βρεθεί κοντά στις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.
Η Σεβίλλη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό με τον Κανουτέ, ενώ στο 15ο λεπτό έφτασε στο γκολ. Ο Νεγρέδο

έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα έφτασε στον Μέντελ που έκανε νέο σουτ και νίκησε τον Φερνάντες.
Στο 19 το σουτ του Ράκιτιτς δε βρήκε στόχο, ενώ στο 39ο λεπτό το σουτ του Νεκουνάμ πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 52ο λεπτό ο Πάλοπ είπε όχι στο σουτ του Σεχούδο, ενώ στο 62' ο Πουνιάλ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.
Από εκεί και πέρα η Σεβίλλη οπισθοχώρησε και στις καθυστερήσεις πέτυχε το τελικό 2-0 με τον Τροχόφσκι.
ΣΕΒΙΛΛΗ: Πάλοπ, Κόκε, Σπάχιτς, Φάζιο, Ναβάρο, Μεντέλ, Ράικιτις, Ρέγιες (65' Λούνα), Νάβας, Κανουτέ (72' Τροχόφσκι), Νεγρέδο (79' Μπαμπά).
ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Φερνάντες, Ραϊτάλα, Φλάνιο, Σέρχιο, Μπερτράν, Νεκουνάμ, Πουνιάλ, Λόλο (46' Λαμά), Νίνο, Λέκιτς (46' Μπαλντέ), Σεχούδο (76' Τιμόρ).