23:46 24/1/2012 - Πηγή: AEK365

COPPA ITALIA- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ- ΡΟΜΑ: 3-0
Γήπεδο: Γιουβέντους Στάντιουμ
Επίδειξη δύναμης επί της Ρόμα έκανε η Γιουβέντους, καθώς κέρδισε άνετα με 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.
Η Γιουβέντους ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 6', ο Τζιακερίνι με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από γύρισμα, έκανε το 1-0.
Η Ρόμα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 16' να ισοφαρίσει με τον Κιάερ, αλλά στο

25ο λεπτό ο Ντελ Πιέρο με ένα καταπληκτικό γκολ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη «Μεγάλη Κυρία». Ο Κιάερ έβαλε την κόντρα σε σουτ του Μποριέλο, η μπάλα πήρε ύψος και ο «Πιντουρίκιο» με απίστευτο σουτ στην κίνηση άφησε άγαλμα τον Στεκέλενμπουργκ.
Στην επανάληψη η Γιουβέντους ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα αι στο 6ο λεπτό είχε ένα καλό σουτ με τον Πίρλο.
Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα από το 68' και μετά για τη Ρόμα, καθώς ο Λαμέλα αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη.
Η Γιουβέντους είχε στο 78' δοκάρι με τον Κουαλιαρέλα, ενώ στο 86' ο Κιάερ έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Μάτρι.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κιάερ με αυτογκόλ στο 90ο λεπτό.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στοράρι, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Μπαρτζάλι, Πίρλο, Τζιακερίνι (8' Κράσιτς), Εστιγκαρίμπια, Μαρόνε, Ντελ Πιέρο, Μποριέλο (63' Μάτρι).
ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Ταντέι, Κιάερ, Χάιντζε, Άνχελ, Γκάγκο, Σιμπλίσιο (67' Γκρέκο), Πιάνιτς, Λαμέλα, Τότι (72' Περότα), Κρκιτς (58' Μπορίνι).