Επέστρεψε στις νίκες ο Παμβοχαϊκός

23:52 23/11/2013 - Πηγή: AEK365

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-14 και την πρώτη εντός έδρας σημείωσε ο Παμβοχαϊκός και μάλιστα με ανατροπή επί της Κηφισιάς με 3-2 σετ στο γεμάτο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» της Βόχας.
Η πρώτη παρουσία του Στέλιου Καζάζη στην έδρα του Παμβοχαϊκού συνοδεύτηκε με νίκη και μετά από καιρό τα χειροκροτήματα και τα χαμόγελα γύρισαν και πάλι στο Βραχάτι. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και χαρακτηρίστηκε απο πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Κηφισιά

προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με ολική ανατροπή χάρις την είσοδο των Κράουσε, Παπαδόπουλου, Ασπιώτη πήρε τη νίκη και μαζί βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η Κηφισιά γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα και μάλιστα με 3-2 (όπως και με τον ΠΑΟΚ που είχε τότε προπονητή πάλι τον Στέλιο Καζάζη). Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του διαγώνιου της Κηφισιάς Γιοβάνοβιτς που την προηγούμενη σεζόν αγωνίζονταν στον Παμβοχαϊκό. Στο 5ο σετ και στο 6-6 ο Γιώργος Γεωργουλέας χρέωσε με κόκκινη κάρτα τους Ταμπουρατζή, Κράουσε για λογομαχία που είχαν μετά από ένα μπλοκ άουτ.

Στο 1ο σετ το 11-8 για την Κηφισιά με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έγινε 16-8 και η ομάδα του Αρσενιάδη έφτασε εύκολα στο 0-1σετ. Στο 2ο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο σκορ από την αρχή του σετ, ωστόσο, ο Καζάζης με συνεχείς αλλαγές έψαχνε να βρει το κατάλληλο σχήμα που θα γύρισε τον αγώνα. Τελικά το κατάφερε με την είσοδο των Κράουσε (είχε ξεκινήσει πασαδόρος ο Δρογκάρης), Παπαδόπουλου και Ασπιώτη.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά έφτασε πρώτη στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) και από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Παμβοχαϊκού. Με τα σερβίς του Κράουσε πέρασε μπροστά 19-16 κάνοντας σερί 4-0. Η Κηφισιά μείωσε 21-20 αλλά ο Ασπιώτης και ο Κράουσε τελείωσαν το σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε πάλι 17-14 αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε μία ακόμα ανατροπή και προσπέρασε με 21-19. Ακόμα και τότε η Κηφισιά είχε τέσσερα ματς μπολ καθώς προηγήθηκε 24-23, 25-24, 26-25, 30-29 και το σετ τελείωσε για τον Παμβοχαϊκό με υπέρβαση του Νικολάκη (31-31), επίθεση του Παπαδόπουλου (32-31) και επίθεση του Ασπιώτη (33-31).

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 6-3, η Κηφισιά ισοφάρισε 6-6 και μετά τις κόκκινες κάρτες σε Ταμπουρατζή, Κράουσε ο Παμβοχαϊκός με πρωταγωνιστή τον Ασπιώτη πέρασε μπροστά 12-10. Ακολούθησε το άουτ του Σόουζα, επίθεση του εξαιρετικού και απόψε Κανέλλου και ο αγώνας τελείωσε με άουτ του Γιοβάνοβιτς.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 19-25, 25-21, 33-31, 15-10)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Καραγιάννης 4π (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δρόγκαρης, Γκουστιανιάνο 19 (15/24 επ, 4 άσσοι), Κουζούνης 3 (3/11 επ), Ντουσάρμ 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 12 (12/13 επ) / Ζήσης (λ, 59% υπ- 29% άριστες), Κράους 6 (2/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/17 επ), Μάρκου, Ασπιώτης 19 (17/34 επ, 2 μπλοκ)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 5π (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 12 (9/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 100% υποδοχή), Γιοβάνοβιτς 25 (22/51 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ- 64% άριστες), Μακ Άλμοντ, Κούνας, Μουρούτης.