21:32 12/2/2015 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Φάση των «8»
ΟΦΗ-ΞΑΝΘΗ: 1-1
ΓΗΠΕΔΟ: Θ. Βαρδινογιάννης

ΟΦΗ και Ξάνθη έμειναν στο 1-1 για τη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους ακρίτες να έχουν

ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Το ματς

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι, ωστόσο η Ξάνθη ισορρόπησε το ματς σε κάποια σημεία, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουτσιανικούλης άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας στο 48', ενώ στο 53' ο Καρίμ Σολτάνι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας μετά από φάουλ του Κλέιτον και ισοφάρισε. Τίποτα δεν άλλαξε στην πορεία και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Λόρια, Μπολάκης, Μονιάκης (69' Μαραθιανός), Φαζός, Δαμιανάκης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μακρής, Ροβίθης, Κουτσιανικούλης (81' Περογαμβράκης), Μερεμπασβίλι (64' Τζορτζ).

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (52' Βασιλακάκης), Κλέιτον (77' Βάλτερ), Γούτας, Καπετάνος (69' Φλίσκας).