22:56 17/12/2013 - Πηγή: AEK365

COPA DEL REY-4ος ΓΥΡΟΣ

Μπαρτσελόνα-Καρταχένα: 3-0 (4-1)
Γήπεδο: Καμπ Νου

Στο ρελαντί πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Μπάρτσα, καθώς επικράτησε με 3-0 της Καρταχένα.

Στο 4ο λεπτό ο Σάβου απέκρουσε το σουτ του Τέγιο, ενώ στο 10' η προσπάθεια του Αντριάνο κατέληξε άουτ. Στο 27ο λεπτό η Καρταχένα είχε δοκάρι σε σουτ του Σεγούρα, αλλά στο 30' ο Πέδρο με προβολή μετά από γύρισμα του Μοντόγια, έκανε το 1-0.

Οι Καταλανοί πέτυχαν και 2ο γκολ στο 69ο λεπτό με σουτ του Τέγιο, ενώ στο 88' ο Νεϊμάρ έγραψε

το τελικό 3-0.

Μπαρτσελόνα: Πίντο, Αντριάνο (80' Άλμπα), Πουγιόλ, Μασεράνο, Μοντόγια, Σέρχι, Σονγκ, Σεσκ (77' Ινιέστα), Τέγιο, Πέδρο (77' Αλέξις), Νεϊμάρ.

Καρταχένα: Σάβου, Άλεξ, Αστράιν, Μαριάνο, Θούρδο, Μορένο, Λέρμα, Μεχίας, Σεγούρα (86' Φέδε), Λόπεθ (59' Φερνάντο), Μενούδο (74' Αντονίτο).

Οσασούνα-Μάλαγα: 1-1 (3-3)
(Ουέλιγκτον 1' αυτ.-Ελισέου 61')

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Οσασούνα, που έμεινε στο 1-1 με τη Μάλαγα, αλλά στο πρώτο ματ είχε πάρει ισοπαλία 3-3.

Μόλις στο 1ο λεπτό η Οσασούνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ, χάρη σε αυτογκόλ του Ουέλιγκτον, ενώ η Μάλαγα τα μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 61ο λεπτό με τον Ελισέου.

Έλτσε-Βιγιαρεάλ: 0-1 (2-2)
(Περμπέ 56')

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα συνεχίσει η Βιγιαρεάλ που κέρδισε με 1-0 την Έλτσε κι ενώ το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλε 2-2.

Η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Περμπέ στο 56ο λεπτό και αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στ «κίτρινο υποβρύχιο»

Χετάφε-Χιρόνα: 4-1 (1-1)
(Σαράμπια 2', Κολουνγκά 6' πεν., Λαφίτα 34', Λόπες 73'-Χάνδρο 59' πεν.)

Εύκολη πρόκριση για τη Χετάφε που κέρδισε με 4-1 τη Χιρόνα.

Η Χετάφε μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σαράμπια. Μάλιστα στο 6' οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με το πέναλτι του Κολουνγκά. Η Χετάφε έκανε το 3-0 με τον Λαφίτα στο 34', ενώ στο 59' ο Χάνδρο μείωσε με πέναλτι σε 3-1. Το 4-1 έγραψε ο Λόπες στο 73ο λεπτό.

Λεβάντε-Ουέλβα: 4-0 (0-1)
(Σιμάο 4', Γκαρθία 18', Ίβανσιτς 50', Καμαράσα 53')

Στο ρελαντί πέρας η Λεβάντε, που διέσυρε με 4-0 την Ουέλβα.

Η Λεβάντε άνοιξε νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 4ο μόλις λεπτό με τον Σιμάο, ενώ στο 18' ο Ρουμπέν Γκαρθία έκανε το 2-0. Ο Ίβανσιτς έκανε το 3-0 στο 50ο λεπτό, ενώ στο 53' ο Καμαράσα έκανε το 4-0. Στο 65' αποβλήθηκε ο Σουάρεθ της Ουέλβα.