Έκλεισε με νίκη η Καβάλα

19:58 4/4/2013 - Πηγή: AEK365

Η μακεδονική ομάδα σάρωσε με 96-62 την Κουμάνοβο της ΠΓΔΜ στην Καλαμίτσα, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της, «αποχαιρετώντας» με ψηλά το κεφάλι.

Ο Κιερόν Ατσάρα και ο Ντέιβιντ Ταϊρού ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, σημειώνοντας αντίστοιχα 20 και 16 πόντους.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή πήραν από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (27-15), πήγαν στα

αποδυτήρια προηγούμενοι με 51-35 και με σοβαρότητα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν άνετα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-15, 51-35, 71-48, 95-62

Καβάλα (Αλεξανδρής): Πάνος 9, Αρμπετ 13 (3), Καλαμπάκας 2, Στυλιανού 8 (2), Δεμερτζής 7, Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου 10 (2), Ταϊρού 16, Κριστέφσκι, Κόλεμαν 10, Ατσάρα 20 (2)

Κουμάνοβο (Λούκοβιτς): Γιανέσκι 11 (2), Κοστόφσκι 5 (1), Λούκοβιτς 7, Γκεοργκιέφσκι 3 (1), Μλαντενόβίκι 5, Σανιμιροβίκι, Μίκιτς 8 (2), Γκολούμποβιτς 4, Λι 19 (2)