20:48 5/9/2013 - Πηγή: AEK365

EUROBASKET- 3ος ΟΜΙΛΟΣ- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΟΛΩΝΙΑ- ΤΣΕΧΙΑ: 68-69
Γήπεδο: Celje Arena

Πάλι απίστευτο και καταπληκτικό φινάλε σε ματς του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, αυτή τη φορά στο Πολωνία-Τσεχία.
Η δεύτερη επικράτησε με 69-68 , χάρη στο τρίποντο του Μπάρτον 4'' πριν την κόρνα της γραμματείας και ενώ η ομάδα του έχανε με 68-66, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της διοργάνωσης και πήρε την πρώτη

της νίκη με τον ίδιο τρόπο που έχασε την Τετάρτη από τη διοργανώτρια στην πρεμιέρα, μένοντας «ζωντανή» για την πρόκριση στη δεύτερη φάση.

Αντίθετα, οι Πολωνοί γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους, μετά από αυτή κόντρα στη Γεωργία στην πρεμιέρα και θα έχουν δύσκολο έργο στη συνέχεια, ώστε να προκριθούν.

Το ματς πέρασε από «χίλια κύματα», με τους Πολωνούς να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο και τους Τσέχους στην τρίτη περίοδο, ενώ στην τέταρτη είχαμε πραγματικό ντέρμπι με το προαναφερόμενο φινάλε.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Βέσελι με 3 και Σατοράνσκι, Μπάρτον με 10 πόντους, ενώ από τους Πολωνούς ξεχώρισε ο Ιγκνέρσκι με 17 πόντους.