Έκανε πλάκα με Βοσνία

21:40 13/8/2011 - Πηγή: AEK365
Ο Αντώνης Φώτσης έσυρε το χορό στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Γιάννης Μπουρούσης τον ακολούθησε, για να βοηθήσουν την Ελλάδα μετά το 2-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα να κάνει το 2-13 (5') και να αντιδράσει μετά το 9-14 (7'33''), φτάνοντας ως το 11-21 της πρώτης περιόδου, Ζήσης, Ξανθόπουλος, Παπανικολάου ήταν η δύναμη πυρός στην περιφέρεια στο τζάμπολ, με τον Ηλία Ζούρο να πραγματοποιεί σε αυτή την πρώτη περίοδο μόνο μια αλλαγή με τον Μάικ Μπράμος στη θέση του Κώστα Παπανικολάου. Καϊμακόγλου, Κουφός και Σλούκας ήταν τα νέα
πρόσωπα για την Εθνική στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, δίπλα στους Ζήση-Μπράμο με τον Κώστα Σλούκα να οδηγεί άμεσα στο 11-23 (10'18''). Η ελληνική ομάδα επέβαλλε το ρυθμό της, κέρδιζε τις μάχες στα ριμπάουντ (5-13 στο 15') με αποτέλεσμα να κρατά σταθερά το προβάδισμα στην αναμέτρηση, φτάνοντας στο 18-37 στο 17' με ένα σερί 10-0 (από το 18-27, 13'14'') και μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση, συνεχή προσπάθεια στην άμυνα και τον Βασιλειάδη να παίρνει και αυτός χρόνο. Η Βοσνία Ερζεγοβίνη μείωσε (23-37, 17'49''), πριν ο Σλούκας γράψει το 23-39 με το ημίχρονο να κλείνει 25-41. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν με την επανέναρξη του αγώνα (27-41, 20'05''), με την Ελλάδα να δίνει την απάντησή της με ένα 7-0 (27-48, 22'10'') με τους Κώστα Παπανικολάου και Μπουρούση, οι οποίοι ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο μαζί με τους Ξανθόπουλο, Ζήση και Φώτση. Ο Ζούρος προχώρησε σε αλλαγές χωρίς να αλλάζει το σχήμα της ομάδας με τη διαφορά να είναι στους 20 πόντους (32-52, 25'05''). Ο ρυθμός για την ελληνική ομάδα δεν άλλαξε. Συνέχισε να πιέζει, εξακολούθησε να αναζητά τις καλύτερες δυνατές λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στο 36-61 (27'29'', +25) με τον Δημήτρη Μαυροειδή να μπαίνει κι αυτός στο παιχνίδι, γράφοντας σχεδόν άμεσα το 38-63 Η Βοσνία Ερζεγοβίνη φαινόταν ανίκανη να αντιδράσει. Καϊμακόγλου και Μπράμος ανέλαβαν να οδηγήσουν στο +30 (44-74, 33'07''), ενώ το πέμπτο φάουλ του Βασιλειάδη από το 32' δεν απασχόλησε την ελληνική ομάδα, η οποία έφτασε εύκολα στο τελικό 62-87 και στην πέμπτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στην προετοιμασία της. Δεκάλεπτα: 11-21, 25-41, 44-69, 62-87 Βοσνία Ερζεγοβίνη (Χάντζιτς): Γκόρντιτς 7, Νέσοβιτς 2, Ίκονιτς 4, Μπάβτσιτς 3, Κικάνοβιτς 12, Τελέτοβιτς 7, Κάπελαν 8, Ντέντοβιτς 4, Μπαϊράμοβιτς 2, Χόντζιτς 5, Ντόμερκαντ 8 Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 4, Μπουρούσης 9, Ζήσης 2, Ξανθόπουλος 5, Φώτσης 15 (5ρ), Παπανικολάου 10, Μαυροειδής 2, Κουφός 13 (9ρ), Καϊμακόγλου 11 (7ρ), Σλούκας 12, Μπράμος 4