18:26 8/4/2012 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΛΚΕ- ΑΝΟΒΕΡΟ: 3-0
Γήπεδο: Veltins-Arena
Επιβλητική ήταν η Σάλκε κόντρα στο Ανόβερο, καθώς νίκησε με 3-0 χωρίς να ζοριστεί και κλείδωσε ουσιαστικά την 3η θέση που οδηγεί απ' ευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Σάλκε η οποία άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό. Ο Φαρφάν εκτέλεσε το φάουλ και ο Ραούλ από κοντά έκανε το 1-0.
Στο 15ο λεπτό ο Ζίλερ έδιωξε το σουτ του Φαρφάν, ενώ στο 29' ο Για

Κόναν βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και χάθηκε η φάση για το Ανόβερο.
Στο 35ο λεπτό ο Ραούλ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ζίλερ μπλόκαρε σταθερά.
Η Σάλκε μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 47' διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Φαρφγάν έδωσε για τον Ραούλ μέσα στην περιοχή, ο Ισπανός απέφυγε τον Σουλτζ και πλάσαρε ιδανικά τον Ζίλερ.
Η Σάλκε ήτα η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα και στη συνέχεια και στο 63΄πέτυχε και 3ο γκολ.
Ο Φαρφάν ήταν ξανά ο δημιουργός και ο Χούντελαρ ο εκτελεστής μέσα από την περιοχή.
ΣΑΛΚΕ: Ούνερσταλ, Ουτσίντα (83' Χέβεντες), Παπαδόπουλος, Μέτζελντερ, Εσκουδέρο, Μόριτζ, Χέγκερ, Φαρφάν, Ραούλ (71' Χόλτμπι), Ντράξλερ (77' Πούκι), Χούντελαρ.
ΑΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Τσαχέντ, Έγκιμαν, Χαγκουί, Σουλτζ, Σμιέντεμπαχ, Πίντο (69' Στόπελκαμπ), Κόναν, Πάντερ (46' Ράους), Αμπντελαουέ (41' Σλάουντραφ), Ντιούφ.