21:05 21/1/2015 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16Ί

ντερ-Σαμπντόρια: 2-0
(Σακιρί 72', Ικάρντι 89')

Έστω και δύσκολα, η Ίντερ κέρδισε με 2-0 τη Σαμπντόρια και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι φιλοξενημένοι έμειναν με δέκα παίκτες μόλις στ 12ο λεπτό λόγω αποβολής του Κρστίσιτς, ενώ στο 37' η Ίντερ έχασε πέναλτι με τον Ικάρντι. Τελικά στο 72ο λεπτό ο Σακιρί έκανε το 1-0 και στο 78' αποβλήθηκε και ο Βζόλεκ της Σαμπ. Κι έτσι στο 89ο λεπτό, ο Ικάρντι έγραψε το 2-0.

Φιορεντίνα-Αταλάντα: 3-1

(Γκόμες 6', 28', Κουαδράδο 11' πεν.-Μπιάνκι 40')

Εύκολη νίκη-πρόκρισηγια τη Φιορεντίνα που επικράτησε με 3- της Αταλάντα.

Η Φιορεντίνα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γκόμες. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Αταλάντα, στο 11' οι «βιόλα» πέτυχαν το 2-0 με το πέναλτι του Κουαδράδο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και το 3-0 στο 28ο λεπτό με τον Γκόμες, ενώ η Αταλάντα μείωσε με τον Μπιάνκι στο 40'. Οι «βιόλα» έχασαν στο 84' τον Αλόνσο με κόκκινη.