Εύκολα ο Ναδάλ...

16:45 29/5/2014 - Πηγή: AEK365

Αυτή ήταν η 61η νίκη για τον Ναδάλ στο γαλλικό Όπεν, όπου είναι ο πολυνίκης με οκτώ κατακτήσεις, και ξεπέρασε τον Ρότζερ Φέντερερ, που τον είχε ισοφαρίσει στις νίκες την Τετάρτη (28/5)

O Ισπανός υποχρέωσε τον Τιμ να υποπέσει σε 41 λάθη, εκμεταλλεύτηκε τις επτά από τις 10 ευκαιρίες για μπρέικ κι αν είχε 11 λιγότερους winners από τον αντίπαλό του, μέσα σε 2 ώρες και πέντε λεπτά, εξασφάλισε την πρόκριση.

Ο Τιμ προέβαλε αντίσταση στο 3ο σετ, όταν με μπρέικ προηγήθηκε 3-1, αλλά ο Ναδάλ, μη θέλοντας να μπλέξει σε 4ο σετ, με σερί 5-0 πήρε το σετ και τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος του πολυνίκη Ισπανού στο Roland Garros, θα είναι είτε ο Λεονάρντο Μάγιερ από την Αργεντινή, είτε ο Ρώσος Τεϊμουράζ Γκαμπασβίλι.