Έχασε το ματς μέσα απ' τα χέρια του

23:16 25/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε τις διψήφιες διαφορές που απέκτησε, εγκλωβίστηκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο (πέτυχε μόνο 17 πόντους) και μοιραία ηττήθηκε 58-54 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για την τέταρτη νίκη του στο Top 16.
Το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο του αγώνα για σχεδόν 34 λεπτά. Όμως μετά το τρίποντο του Μπράμος, που 6:33 πριν το φινάλε έφερε τη διαφορά

στο 54-48, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν εκνευριστικά άστοχη (6/26 τρίποντα, 14/30 δίποντα) επιτρέποντας στους Μαδριλένους να αποδράσουν από το κατάμεστο ΟΑΚΑ. Η ήττα αυτή, σε συνδυασμό με τις νίκες που πέτυχαν η Μάλαγα στη Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και η Αναντολού Εφές στην Πόλη κόντρα στη Ζαλγκίρις περιπλέκει την υπόθεση «πρόκριση».

Δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11, Ματσιούλις 5, Καπόνο 4, Ούκιτς 8, Λάσμε 2, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 5, Μπανκς, Σχορτσανίτης 8.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 4, Ρούντι 8, Σουάρεθ, Ρέγες 12, Μίροτιτς 3, Ροντρίγκεθ 6, Χετσχάιμερ 11, Μπέγκιτς 6, Κάρολ, Γιουλ 7, Σλότερ.