23:52 28/4/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΜΑ- ΝΑΠΟΛΙ: 2-2
Γήπεδο: Ολίμπικο
Στο 2-2 έμειναν Ρόμα και Νάπολι και βγήκαν χαμένες και οι δύο. Η Ρόμα κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης και η Νάπολι να χάσει την τριάδα.
Η Ρόμα απείλησε στο 7ο λεπτό με το σουτ του Τότι που κόντραρε σε σώματα κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 9' το σουτ του Σουνίγκα πέρασε άουτ.
Ένα λεπτό αργότερα έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Φερνάντες, ενώ στο 19' ο Λόμποντ είπε όχι σε σουτ του Χάμσικ.
Στο 26' ήταν η σειράς του Ντε Σάνκτις να απομακρύνει το

σουτ του Ταντέι, ενώ στο 29' ο Γκάγκο κατάφερε από το ένα μέτρο να στείλει την μπάλα πάνω στον γκολκίπερ της Νάπολι.
Η Ρόμα πίεσε, έχασε μια καλή ευκαιρία στο 33' σε κεφαλιά του Μαρκίνιο κι έφτασε στο γκο λστο 42'.
Ο Ρόζι έκανε τη σέντρα, ο Τότι έστρωσε με το κεφάλι στον Μαρκίνιο κι εκείνος εκτέλεσε τον Ντε Σάνκτις.
Η Νάπολι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 49' με το φοβερό σουτ του Σουνίγκα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρκίνιο δοκίμασε ένα σουτ από μακριά χωρίς τύχη, ενώ στο 55' ο Χάιντζε παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.
Στο 62' ο Λόμποντ απομάκρυνε όμορφα το σουτ του Ινλέρ και στο 66' ο Σουνίγκα αστόχησε από καλή θέση.
Τελικά το γκολ για τους «παρτενοπέι» ήρθε στο 68ο λεπτό. Ο Καβάνι απέφυγε τον Κιάερ και με όμορφο σουτ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.
Τον βαθμό της ισοπαλίας στη Ρόιμα έδωσε ο Σιμπλίσιο με όμορφο σουτ στο 87' μετά από ασίστ του Τάγιο
ΡΟΜΑ: Λόμποντ, Ρόζι, Κιάερ, Χάιντζε, Ταντέι, Πιάνιτς (73' Σιμπλίσιο), Γκάγκο (80' Γκρέκο), Μαρκίνιο, Μπόγιαν (73' Τάγιο), Τότι, Μπορίνι
ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Φερνάντες, Καναβάρο, Αρόνικα, Μάτζιο, Γκαργκάνο, Ινλέρ, Ντζεμαϊλί (51' Πάντεφ), Σουνίγκα, Χάμσικ, Καβάνι (75' Λαβέτσι).