Δυο στα δυο οι Γερμανοί

22:02 18/1/2015 - Πηγή: AEK365

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποιεί η Γερμανία στο 24ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κατάρ η Γερμανία. Τα «Πάντσερ» με την Πολωνία νίκησαν και την Ρωσία με 27-26 στο Λουσαίλ σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στο φινάλε. Οι Γερμανοί είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Γκενσχάιμερ με 9 γκολ και 90% αποτελεσματικότητα και παρότι βρέθηκαν πίσω 13-9 στο ημίχρονο έκαναν την ανατροπή με εξαιρετική εμφάνιση

στο β΄ μέρος.

Για την Ρωσία που ήταν πολύ ανταγωνιστική πρώτος σκόρερ ήταν ο ελληνικής καταγωγής Κωνσταντίνος Ιγρόπουλος με 6 γκολ. Η «αρκούδα» είχε τραγικό ποσοστό από την περιφέρεια (2/11), ενώ οι τερματοφύλακες δεν βοήθησαν καθόλου, έχοντας μόλις 6/33 επεμβάσεις!
Επίσης για τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης στο Ντουχαίλ η Πολωνία... είδε και έπαθε να κερδίσει την μαχητική Αργεντινή με 24-23. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τους Πολωνούς να ξεφεύγουν στο 59' με 24-21, καταφέρνοντας να «κλειδώσουν» την νίκη. Λιγέφσκι, Κραγέφσκι ήταν κορυφαίοι σημειώνοντας από πέντε γκολ, ενώ ο Πιζάρο πέτυχε πέντε για τους «Μπιανκοσελέστε» που είχαν καλά ποσοστά από τα 9 μέτρα.
Στο Αλ Σάντ για τον 3ο όμιλο παραλίγο να γίνει μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της διοργάνωσης, αφού οι Αλγερινοί ήταν μπροστά 6-0 στην αρχή του ματς και 13-12 στο ημίχρονο κόντρα στους Ισλανδούς! Όμως οι «Σκανδιναβοί» στην συνέχεια σοβαρεύτηκαν και με επιμέρους σκορ 20-11 στο β' μέρος νίκησαν 32-24. Σίγκουρτσον (8/11) και Πάλμαρσον (7/11) ανέλαβαν τις δύσκολες αποστολές για του Ισλανδούς που σημείωσαν την πρώτη νίκη τους.