Διαστημική Ρεάλ ταπείνωσε την Μπάρτσα

00:04 17/5/2014 - Πηγή: AEK365

Εξωπραγματική εμφάνιση για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία διέλυσε με 100-62 τη Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας κι έδειξε πανέτοιμη για να σηκώσει το 9ο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της το βράδυ της Κυριακής, όπου στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.
Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 14-4, αλλά η αντίδραση της Ρεάλ ήταν άμεση. Παρά το κακό ξεκίνημα του Φερνάντεθ

(1/5 σουτ), ο σταρ των «μερένγκες» πήρε γρήγορα...μπροστά και με την είσοδο του Σέρχι Ροντρίγκεθ η εικόνα του ματς άλλαξε εντελώς.
Η «βασίλισσα» άρχισε να βρίσκεται τους διαχδρόμους προς το καλάθι πιο εύκολα, τα μακρινά σουτ έβρισκαν στόχο και στο δεύτερο 10λεπτο η διαφορά υπέρ της ομάδας του Λάσο έφτασε και στο +13 (45-32). Οι Καταλανοί «έσφιξαν» στα τελευταία λεπτά την άμυνά τους και με μικρό σερί 5-0 έκλεισαν το ημίχρονο στο -8 (45-37).
Η Ρεάλ δεν παιζόταν απόψε και στο δεύτερο ημίχρονο με 6/9 τρίποντα η ομάδα του Λάσο έκανε πραγματικό...πάρτι. Οι παίκτες της «βασίλισσας» έβλεπαν το καλάθι σα...βαρέλι και περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (47-70), με το Ρούντι Φερνάντεθ να «βγάζει φωτιές» και με 18 πόντους να οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του στον τελικό της Κυριακής.
Η...μαύρη βραδιά για τη «Μπάρτσα» συνεχίστηκε και στο τελευταίο 10λεπτο. Στους 30 πόντους έφτασε η διαφορά στο ξεκίνημα της περιόδου (78-48) με το τρίποντο του Γιουλ, με τους «μερένγκες» να πανηγυρίζουν δικαιολογημένα τη διαφαινόμενη νίκη τους. Ο «ισοπεδωτικός» ρυθμός που έδωσε η Ρεάλ συνεχίστηκε (82-48), με τους Καταλανούς να τα έχουν χαμένα και την ομάδα τους να βρίσκεται σε πλήρη αποσύνθεση.
Ο Γιάννης Μπουρούσης τελείωσε το ματς με 7 πόντους για λογαριασμό των νικητών, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε μόλις 6 πόντους για τους ηττημένους. Οι Μαδριλένοι τελείωσαν τον αγώνα με 14/28 τρίποντα!

Δεκάλεπτα: 20-20, 37-45, 48-73, 62-100.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν, Ντόρσεϊ 5, Σάδα, Χουέρτας 7, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 3, Παπανικολάου 6, Όλεσον 8, Λόρμπεκ 8, Νάχμπαρ 7, Τόμιτς 16.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 12, Ρέγες 11, Ντίεθ, Μίροτιτς 19, Ροντρίγκεθ 21, Κάρολ 7, Ντάρντεν 6, Γιουλ 11, Μπουρούσης 7, Σλότερ 4, Μεζρί 2.

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Λοτερμόζερ (Γερμανία).