Δεν τους ...πήγε η Μόσχα

17:53 2/2/2014 - Πηγή: AEK365

Το...κρύο του Ρώσικου Χειμώνα φαίνεται πως δεν επέτρεψε τη Νικόλ Κυριακοπούλου και τον Γιώργο Τσάκωνα να βρεθούν στα αγωνιστικά επίπεδα που θα ήθελαν. Η Κυριακοπούλου ξεπέρασε γτα 4,46 μ.στο επί κοντώ, όμως, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να υπερβεί το 4,56 μ., ύψος που θα αποτελούσε φετινό της ρεκόρ. Νικητρια του αγώνα ήταν η Τίνα Σουτέι με 4,71 μ. και χαμένα άλματα στα 4,76 μέτρα. Η Κυριακοπούλου, που θα συνεχίσει εκτός συνόρων και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη (6/2), κατέλαβε την πέμπτη θέση. Ντεμπούτο στη σεζόν έκανε ο Γιώργος Τσάκωνας με καλύτερο άλμα στο μήκος στα 7,56 μ., που του έδωσε την ένατη

θέση. Ο αθλητής του Δημήτρη Χατζόπουλου, αντιμετώπισε προβλήματα στην αρχή της σεζόν, που φαίνεται πως τον επηρέασαν. Νικητής με το επιβλητικό 8.30 μ., ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Αλεξάντερ Μένκοφ. Ο Κώστας Δουβαλίδης μετά την εξαιρετική εμφάνιση στο Ντίσελντορφ τερμάτισε σε 7.70 στον προκριματικό των εμποδίων και σε λίγη ώρα αργότερα σε 7.71 στον τελικό καταλαμβάνοντας την έκτη θέση.