Δεν τα παρατάει η Φλαμένγκο

13:25 4/10/2011 - Πηγή: AEK365
BRASILEIRAO 27η αγωνιστική Με γκολ του Ρενάτο πέντε λεπτά πριν από το τέλος, η Φλαμένγκο πέρασε νικηφόρα από το "Morumbi" επικρατώντας της Σάο Πάουλο με 2-1 και μειώνοντας την διαφορά που την χωρίζει από την κορυφή στους έξι βαθμούς. Στο 65ο λεπτό ο Τιάγκο Νέβες έδωσε το προβάδισμα στην Φλαμένγκο αλλά στο 79ο λεπτό ο Νταγκομπέρτο ισοφάρισε για την Σάο Πάουλο πριν ο Ρενάτο διαμορφώσει το τελικό 2-1. Η Φλαμένγκο εκμεταλλεύτηκε έτσι με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής
όπου Βάσκο Ντα Γκάμα και Κορίνθιανς μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2. Στο 16ο λεπτό ο Ντεντέ έκανε το 1-0 για την φιλοξενούμενη Κορίνθιανς αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Άλεξ ισοφάρισε για την Βάσκο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Φάγκνερ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κορίνθιανς αλλά ούτε τότε η ομάδα κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος καθώς στο 67ο λεπτό ο Ντανίλο διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Η χαμένη της αγωνιστικής ήταν η Μποταφόγκο που δεν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο ντέρμπι και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο -2 από την κορυφή καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Ατλέτικο Γκοϊανένσε με 2-0 χάρη σε δυο γκολ του Φελίπε στο δεύτερο και στο 11ο λεπτό. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής στο Brasileirao Παλμέιρας-Αμέρικα Μινέιρο 1-1 Φλουμινένσε-Σάντος 3-2 Μπαΐα-Αβαΐ 3-2 Σάο Πάουλο-Φλαμένγκο 1-2 Βάσκο Ντα Γκάμα-Κορίνθιανς 2-2 Ατλέτικο Μινέιρο-Σεαρά 1-1 Φιγκεϊρένσε-Κοριτίμπα 0-0 Ατλέτικο Παραναένσε-Ιντερνασιονάλ 2-0 Γκρέμιο-Κρουζέιρο 2-0 Ατλέτικο Γκοϊανένσε-Μποταφόγκο 2-0. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1. Βάσκο ντα Γκάμα 50 2. Κορίνθιανς 48 3. Σάο Πάουλο 46 4. Μποταφόγκο 45 5. Φλουμινένσε 44 6. Φλαμένγκο 44 7. Ιντερνασιονάλ 40 8. Παλμέιρας 40 9. Ατλέτικο Γκοϊανιένσε 38 10. Κοριτίμπα 37 11. Φιγκεϊρένσε 37 12. Γκρέμιο 36 13. Σάντος 35 14. Μπαΐα 33 15. Σεαρά 31 16. Κρουζέιρο 29 17. Ατλέτικο Παραναένσε 27 18. Ατλέτικο Μινέιρο 25 19. Αβαΐ 22 20. Αμέρικα Μινέιρο 20