19:51 18/1/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 23η αγωνιστική

Σέλτικ-Μάδεργουελ 3-0
(5', 39' Κόμονς, 68' ΜακΜάνους αυτ.)
Την δέκατη συνεχόμενη νίκη της σημείωσε η Σέλτικ που επικράτησε στο "Celtic Park" της Μάδεργουελ με 3-0 και με την διαφορά από τους διώκτες της να είναι ήδη στους 13 βαθμούς, η πρωταθλήτρια Σκωτίας ετοιμάζεται να πανηγυρίσει ακόμα ένα πρωτάθλημα. Ο Γιώργος Σαμαράς ήταν εκτός αποστολής αλλά ο Κρις Κόμονς ήταν στο χορτάρι

πετυχαίνοντας δυο γκολ πριν το ημίχρονο με το τελικό 3-0 να διαμορφώνει ο Στέφεν ΜακΜάνους στο 68ο λεπτό στέλνοντας κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Αμπερντίν-Ινβερνές 0-1
(22' Γουίλιαμς)
Την πρώτη της νίκη σε έξι παιχνίδια με αντίπαλο την Αμπερντίν πέτυχε η Ινβερνές η οποία πήρε σπουδαίο διπλό επικρατώντας με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 22ο λεπτό ο Ντάνι Γουίλιαμς. Η Αμπερντίν ηττήθηκε μετά από τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές όπου είχε μόνο νίκες.

Σεντ Τζόνστον-Χαρτς 3-3
(39', 49', 62' Μέι/ 58' Κάρικ, 89' Νίκολσον, 90' Ουίλσον)
Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής, Σεντ Τζόνστον και Χαρτς μοιράστηκαν από ένα βαθμό η κάθε μία μετά το τελικό 3-3 σε ένα παιχνίδι που είχε τρεις αποβολές. Για τους γηπεδούχους, ο Στίβι Μέι πέτυχε και τα τρία γκολ, τα δυο με πέναλτι με την Σεντ Τζόνστον να προηγείται 3-1 στο 62' αλλά να μην καταφέρνει τελικά να κερδίσει καθώς από το 20' έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Έτσι στο 89' ο Σαμ Νίκολσον μείωσε σε 3-2 για την Χαρτς και αμέσως μετά ο τερματοφύλακας της Σεντ Τζόνστον, Άλαν Μάνους, και ο Ράιαν Στίβενσον της Χαρτς συνεπλάκησαν με αποτέλεσμα να αποβληθούν. Η κατάσταση αυτή ευνόησε την Χαρτς που στις καθυστερήσεις πήρε τον βαθμό χάρη σε κεφαλιά του Ντάνι Ουίλσον.

Χιμπέρνιαν-Σεντ Μίρεν 2-3
(63', 89' Κόλινς/ 5' Ουίλιαμς αυτ., 24' Κάμπελ, 26' Τόμπσον)

Πάτρικ Θιστλ-Κιλμάρνοκ 1-1