Δεν μπορούσε να χαθεί αυτή η κούπα (VIDEO)

11:12 27/4/2014 - Πηγή: AEK365

Mία εβδομάδα πριν είχε χαθεί στο ίδιο γήπεδο το πρωτάθλημα. Εκείνο το αλησμόνητο 4-3 του Ολυμπιακού "χτύπησε" άσχημα. Μία εβδομάδα μετά η ΑΕΚ του Φερνάντο Σάντος δεν θα μπορούσε να μπει στο γήπεδο απογοητευμένη και... νικημένη. Με πάθος, πείσμα, άγχος κάποιες στιγμές, αλλά με δίψα για την κατάκτηση του Κυπέλλου κέρδισε στην παράταση τους ερυθρόλευκους με 2-1 με το γκολ του Ίλια Ίβιτς να σφραγίζει

την κούπα. Είχε προηγηθεί το γκολ με την... κοιλιά του Σωτήρη Κωνσταντίνιδη. Αρχικά το χαμένο πέναλτι του Τσιάρτα, μετά από προσωπικό σόλο του Νικολαϊδη, ο οποίος ανατράπηκε από τον Γεωργίου (χωρίς ωστόσο να τον αποβάλλει ως όφειλε ο Μπριάκος). Ο Τσιάρτας λοιπόν, το εκτέλεσε η μπάλα πήγε στο δοκάρι, στρώθηκε στον Ντέμη, σουτ του τελευταίου, ο Κωνσταντινίδης μπήκε στη μέση και με την κοιλιά έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ισοφάρισε με τον Τζιοβάνι. Το ματς πήγε στην παράταση εκεί που ο Ίλια Ίβιτς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 2-1.