Χρυσό για τρεις στον στίβο

21:40 26/6/2013 - Πηγή: AEK365

Δύο Έλληνες αθλητές και μία Κύπρια αθλήτρια κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στον στίβο στους Μεσογειακούς Αγώνες της Μερσίνης.Ο Κώστας Δουβαλίδης κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μας στο στίβο στους Μεσογειακούς Αγώνες της Μερσίνης. Ο Δραμινός πρωταθλητής, ήταν νικητής στον τελικό των 110μ εμπόδια με 13.45 ισοφαρίζοντας το φετινό του ρεκόρ και καταρρίπτοτας εκ νέου το ρεκόρ αγώνων. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Τόμας Μαρτινό Λαγκάρντ με 13.48 και το χάλκινο ο Αλγερινός Οτμάν Χαντζί Λαζίμπ με 13.61.

Η Κύπρια Ελένη Αρτυματά διατήρησε τον

τίτλο της στα 200μ των Μεσογειακών Αγώνων της Μερσίνης, αφού στον τελικό τερμάτισε σε 23.18 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η Αρτυματά κατάφερε στα τελευταία μέτρα να ξεπεράσει τη βασική της αντίπαλο, την Ιταλίδα, Λιμπάνια Γκρενό που έκανε 23.20, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Τουρκάλα Νιμέτ Καρακούς με 23.40. Πέμπτη κατετάγη η 2η Κύπρια αθλήτρια του τελικού, Ραμόνα Παπαϊωάννου με 23.66 και 8η η Ελληνίδα Γρηγορία Κεραμιδά με 23.99.

Το χρυσό μετάλλιο κατάκτησε ο Λυκούργος Τσάκωνας στον τελικό των 200μ στους Μεσογειακούς Αγώνες της Μερσίνης. Ο Λάκωνας σπρίντερ τερμάτισε σε 20.45 κερδίζοντας πάνω στον τερματισμό τον Τούρκο Ραμίζ Γκουλίγιεφ, παγκόσμιο πρωταθλητή εφήβων, που έκανε 20.46. Τρίτος τερμάτισε ο Ισπανός Σέρτζιο Ρουίς Σεράνο με 20.74. Ο Τσάκωνας με το 20.45 βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ στο αγώνισμα και παράλληλα «σφράγισε» το εισιτήριο για τη συμμετοχή του στο επερχόμενο παγκόσμιο πρωτάλημα της Μόσχας.