Χωρίς να ιδρώσει η ΑΕΚ

22:30 19/11/2014 - Πηγή: AEK365

Συνέχεια με νίκη και δυο σημαντικούς βαθμούς για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Η Ένωση νίκησε με 22-17 τον Δούκα, στο κλειστό γήπεδο της Πολιτείας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ κι έπιασε προσωρινά κορυφή.

Το ματς

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα στην έναρξη του παιχνιδιού, αφού και οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ, παρά την αρχική μικρή διαφορά που πήρε η ΑΕΚ (4-2). Μετά το 20ο λεπτό η

Ένωση ανέβασε, όμως την επίδοση της και δεν άφησε τον Δούκα να κάνει το παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, βασιζόμενη για ακόμα μια φορά στις εξαιρετικές αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στα αποδυτήρια με το 11-8.
'Ιδια εικόνα και στο δεύτερ ημίχρονο με την ΑΕΚ να παρουσίασε ένα σοβαρό πρόσωπο και με εξαιρετική άμυνα, αλλά τα ίδια ποσοστά και στην επίθεση, να μην χάνει σε κανένα σημείο το προβάδισμα (17-13). Ο Δούκας προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά η σοβαρότητα και το πάθος που έδειξαν οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη τους έδωσε ακόμα μια νίκη με 22-17 .ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 22-17.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 4-4, 6-5, 8-5, 9-5, 11-8 (ημχ.), 13-10, 14-10, 17-13, 18-14, 19-15, 22-17.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 2, Μπαλάς 3, Τσαούσης 2, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος Χ. 1, Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης Κ., Τσιλιμπάρης Ν., Χατζηκωνσταντίνου, Χόντο, Ακριδόπουλος, Κολιούλης, Φίλιππας.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 2, Ακάλεστος 1, Τζανιδάκης, Μανουσέλης, Συγγάρης, Μωραϊτης, Ηλιόπουλος, Μπραουδάκης, Καλλής, Μισαηλίδης, Ντούνης 6, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 1, Αραπακόπουλος 4, Λάγιος, Κουμαραδέλης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Ανταλής, δίλεπτα: 3-2, πέναλτι: 0/1-2/2.